Ćwiczenia aplikacyjne – pożar lasu

W ciągu ostatniego miesiąca na terenie powiatu chodzieskiego doszło do kilku pożarów na terenach leśnych i tuż przy lasach. Na szczęście nie były to duże pożary, jednak straż pożarna nie czeka bezczynnie na pożar tylko ćwiczy i przygotowuje się na wszelki wypadek. 16 czerwca 2015 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży przeprowadzono aplikacyjne ćwiczenia dowódczo – sztabowe na wypadek powstania pożaru w lesie.

Założono sobie, że pali się las w okolicach miejscowości Margonin należący do Nadleśnictwa Podanin – Obręb Margonin. W trakcie ćwiczeń przetrenowano sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, w tym dysponowanie odpowiednich sił i środków ochrony przeciwpożarowej, współpracę z służbami Lasów Państwowych, współpracę z innymi służbami i instytucjami takimi jak policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, samorządy terytorialne. Przećwiczono również w teorii tworzenie i wybór miejsca pracy sztabu akcji, podział terenu akcji na odcinki bojowe. W praktyce przećwiczono organizację łączności radiowej w czasie tego typu akcji. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ strażacy i służby leśne planują jeszcze w tym miesiącu zorganizować duże ćwiczenia właśnie w tej okolicy.

Omówiono ponadto wnioski i problemy z jakimi spotkali się strażacy podczas dużych pożarów lasów (kilkanaście hektarów), które w ciągu ostatnich lat zdarzyły się w północnej Wielkopolsce. Przedstawiono również doświadczenia jakie zdobyli strażacy podczas ćwiczeń „WIELKOPOLAS 2015”, które odbyły się w miesiącu maju na terenie powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego i powiatu pilskiego.

W kilkugodzinnych ćwiczeniach uczestniczyła kadra systemu codziennego KP PSP w Chodzieży pod kierownictwem Komendanta Powiatowego PSP w Chodzieży bryg. Przemysława Skoniecznego.

Tekst: st. kpt. Leszek Naranowicz
Zdjęcia: Sandra Pisarska

cwiczenia_aplikacyjne10

cwiczenia_aplikacyjne14 cwiczenia_aplikacyjne11 cwiczenia_aplikacyjne12 cwiczenia_aplikacyjne13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *