Erasmus+ w Zespole Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile

Drugie spotkanie partnerów projektu Erasmus+ odbyło się w dniach 28.04 – 03.05. 2016 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile. Udział w nim wzięli nauczyciele z Hiszpanii, Litwy, Niemiec i Turcji. Rozpoczęło się od oficjalnego powitania w Młodzieżowym Domu Kultury przez Grzegorza Wądołowskiego – dyrektora szkoły, Beatę Dudzińską – zastępcę Prezydenta Miasta Piły,  nauczycieli i uczniów oraz lokalne władze.

Goście mieli okazję poznać elementy kultury i tradycji polskiej oglądając przedstawienie w wykonaniu uczniów i absolwentów naszej szkoły przygotowane przez panie: Dominikę Wróbel, Klaudię Dziergas i Dorotę Fąs, a także gościnny występ zespołu Szafirki pod kierunkiem pani Jolanty Łapińskiej.

Obchodzimy w tym roku 1050. rocznicę Chrztu Polski. Pamiętamy o historii, cenimy tradycje, ale budujemy przyszłość. Współczesny pilanin to nie tyko Polak, ale również Europejczyk. Realizując projekt Erasmus+, wychowujemy świadomego, twórczego, odważnego i tolerancyjnego człowieka, który pielęgnując rodzime tradycje, zauważa i szanuje odrębność kulturową innych narodów, poszukuje rozwiązań chroniących naszą planetę. Dlatego wspólnie z naszymi europejskimi przyjaciółmi napisaliśmy projekt Odnawialna przyszłość – czysta energia dla szczęśliwych pokoleń.  Pomysł projektu zrodził się z zaistniałej na świecie potrzeby różnicowania sposobu dostaw energii ze szczególnym uwzględnieniem energii odnawialnej. Jego tematyka koreluje z zagadnieniem ochrony środowiska i skutkami globalnego ocieplenia. Celem współpracy między szkołami jest zwrócenie uwagi uczniów i środowisk w poszczególnych krajach na problemy z tym związane.

Na kartach historii zapisane wspólne dzieje z państwami naszych partnerów były różne. Nadrzędną wartością jest jednak to, iż dzisiaj połączyła nas troska o dobro naszej planety, chęć poznania zasobów naturalnych wynikających z położenia geograficznego krajów dla racjonalnego wykorzystywania źródeł energii odnawialnej. Zgłębienie tego problemu uświadamia nam, jakie są możliwości czerpania korzyści z natury. Mamy nadzieję, że pozyskana przez młode pokolenie wiedza, stanie się motorem podejmowanych w przyszłości działań dla dobra naszej planety i życia ludzkości w zgodzie z przyrodą, chroniąc środowisko i świat.

Dlatego też nasi uczniowie pod kierunkiem pani Aleksandry Fogtman zaprezentowali zbudowane modele elektrowni wodno-wiatrowych podczas lekcji otwartej dla nauczycieli projektu. Uczestnicy projektu wzięli również udział w wycieczce turystyczno-krajoznawczej w Góry Opawskie, podczas której odwiedzili największą czeską elektrownię szczytowo-pompową Dlouhe Strane położonej w paśmie górskim Wysokiego Jesenika w Sudetach Wschodnich, na Morawach o mocy elektrycznej 650 MW, suchą zaporę na Złotym Potoku w Jarnołtówku oraz dwie elektrownie wodne Otmuchów i Nysa na Nysie Kłodzkiej.

Oczywiście nie zabrakło też czasu na zabawę i zwiedzanie. Zobaczyli Zamek w Mosznej oraz Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Wzięli też udział w specjalnie na tę okazję przygotowanym wieczorze „Raz na ludowo”, poznając kulturę, sztukę i historię  naszego kraju.

Spotkanie krajów partnerskich projektu Erasmus+ było bardzo udane. Mamy nadzieję, że stanie się cegiełką w budowaniu Europy będącej bardziej tolerancyjną i zdolną  wykorzystać potencjał każdego obywatela dla dobra ogółu.

Dominika Wróbel

erasmus_w_zespole_szkol01

erasmus_w_zespole_szkol02 erasmus_w_zespole_szkol03 erasmus_w_zespole_szkol04 erasmus_w_zespole_szkol05 erasmus_w_zespole_szkol06

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *