Jak długo żyją psy? Czy mogą żyć dłużej?
Panie Doktorze, czy może mi Pan powiedzieć jak długo żyją psy i co należałoby z naszej strony zrobić, aby żyły jak najdłużej. Jolanta z Ujścia.
Psy żyją zdecydowanie za krótko. Przekonał się o tym każdy właściciel psa, gdy musiał się ze swoim pupilem pożegnać na zawsze. Niestety psy ras olbrzymich żyją najkrócej. Długość ich życia wynosi od sześciu do ok. dziewięciu lat. Oczywiście zdarzają się przypadki dłuższego życia. Jeden z naszych pacjentów – dog niemiecki żył czternaście lat, co było absolutnym rekordem u tej rasy.
Psy małe żyją stosunkowo długo. Niektóre żyją nawet dwadzieścia lat i dłużej. Z pacjentów mojej Przychodni najdłużej żył pekińczyk. Żył on przeszło dwadzieścia trzy lata. Znany jest mi przypadek psa żyjącego dwadzieścia pięć lat, który w dodatku nie umarł śmiercią naturalną, lecz został przejechany przez samochód. Był on głuchy i niestety nie usłyszał ruszającego samochodu.
Tak więc długość życia naszych czworonożnych towarzyszy nie jest za długa. Niemniej jednak uważam, że warto mieć psa, który jest prawdziwym i jak się powszechnie uważa najwierniejszym przyjacielem.
Z punktu widzenia lekarskiego należy zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków, możemy znacznie przedłużyć życie swojemu psu, jak również odwrotnie – możemy to życie znacznie skrócić. Każdy kochający właściciel na pewno chce to życie znacznie przedłużyć i wiele by dał, aby jego czworonożny przyjaciel żył długo i szczęśliwie. Niemniej jednak wielu właścicieli przez swoje najczęściej nieumyślne błędy, znacznie skraca życie swojego psa. Głównym błędem skracającym życie jest niewłaściwe żywienie. Pożywienie musi być wystarczająco dobrej jakości. Większość karm zarówno suchych, jak i mokrych, które są przeznaczone dla psów jest fatalnej jakości i karmienie tym psa jest zbyt niebezpieczne. W żywieniu psa karmami gotowymi należy zwrócić uwagę na obecność konserwantów chemicznych, takich jak np. BHA. Niestety jest to składnik paliwa lotniczego. Konserwant ten działa silnie rakotwórczo i neurotoksycznie. Bardzo często mięso stosowane do produkcji karm dla psów, delikatnie mówiąc, jest z różnych względów niewłaściwej jakości. Poza tym, dodatki smakowe mogą się okazać bardzo niekorzystne dla zdrowia, szczególnie dla trzustki i nerek. Niektóre karmy zawierają zbyt dużo mięsa, co z biegiem czasu przyczynia się do uszkodzenia wątroby. Także karmy przeznaczone dla kotów mają zbyt dużą zawartość mięsa, dzięki czemu są bardziej smakowite dla psów, co powoduje, że właściciele psów podają je swoim ulubieńcom i jak widać niechcący bardzo im przez to szkodzą. Dobrej jakości, właściwie zbilansowanie pożywienie ma więc kluczowe znaczenie dla zdrowia, a tym samym dla długości życia psa. Warto więc karmić dobrze np. wysokiej jakości dietami weterynaryjnym takimi jak 4T Veterinary Diet.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na szeroko pojętą profilaktykę. Szczepienia ochronne, systematyczne odrobaczanie, zapobieganie kleszczom to bardzo ważne elementy wpływające no długość życia.
Wiele schorzeń zbyt łatwo usypia czujność właściciela. Niestety w wielu wypadkach do wizyty u lekarza weterynarii dochodzi już za późno i niestety z powodu zbyt zaawansowanej choroby nie udaje się naszego przyjaciela uratować. Pamiętajmy, że pies nam nie powie co się z nim dzieje, dlatego warto przy jakiś dziwnych objawach udać się z nim do weterynarza, aby go zbadał, a przynajmniej zadzwonić i się zapytać, czy przy takich objawach warto pojawić się w przychodni weterynaryjnej.
Właściwe żywienie, profilaktyka, czujne oko właściciela, a także mądre postępowanie lekarza weterynarii, to elementy, które mogą w znacznym stopniu wydłużyć życie wielu psów.
Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.
Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl
Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.
Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.