Kampania „Reaguj. Masz Prawo”

18 czerwca gościł w Pile Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, promując podczas swojej wizyty Kampanię „Reaguj. Masz Prawo”, której ambasadorem jest senator Mieczysław Augustyn. Była mowa również na spotkaniu z mediami i przedstawicielami wielu podmiotów – które na co dzień mają kontakt z osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie – o nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mającej zmienić orzecznictwo sądów w kwestii przyznawania praw rodziców do opieki nad dziećmi w sytuacji, gdy rodzice się rozwodzą.

Kampania „Reaguj. Masz prawo” pokazuje, że dorośli często nie reagują na akty krzywdzenia dzieci, których są świadkami. W badaniu TNS OBOP zrealizowanym w ub.r. na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka aż jedna trzecia respondentów stwierdziła, że nie powinni się wtrącać w to, jak rodzice postępują z dziećmi i w sytuację stosowania kar fizycznych.

– Bardzo się cieszę się, że kampania którą Rzecznik Praw Dziecka skierował do społeczeństwa, dotycząca reagowania na przemoc wobec dzieci, z takim dużym zainteresowaniem spotyka się na tym terenie. Pan Senator, który objął funkcję ambasadora kampanii podszedł do tego z dużym zaangażowaniem. Jeśli realnie mamy rozwiązywać problemy dziecięce musi być wiele podmiotów. To nie jest tak, że ktoś centralnie rozwiąże każdy nurtujący problem. Tutaj mówimy o różnorakiej przemocy wobec dzieci, ale też o bierności społecznej. Ona nadal występuje. Nie zawsze jest tak, że ludzie nie reagują bo im się nie chce, tylko dlatego, że nie wiedzą co mają zrobić w takiej sytuacji. Oni boją się, że będą ciągani po sądach, że policja będzie ich przesłuchiwać.  Uruchomiliśmy dla wszystkich stronę internetową www.jakreagowac.pl , gdzie są skrypty reakcji, których celem jest wskazanie osobom dorosłym możliwych reakcji w sytuacjach trudnych – mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Podczas spotkania w Pile Rzecznik Praw Dziecka wspomniał również o wprowadzeniu Książeczki Zdrowia Dziecka – jako dokumentu państwowego. Ujednolicona książeczka zdrowia pozwoli na monitorowanie losów dziecka, a także ułatwi pracę lekarzom. Dzięki takiej formie dokumentacji medycznej, będą mieli łatwy dostęp do historii leczenia dziecka

Pamiętaj

Świadkiem przemocy możesz być wszędzie – na ulicy, po sąsiedzku, w pracy. REAGUJ. MASZ PRAWO. Twoja reakcja może uratować zdrowie, a nawet życie dziecka.

(SE)

kampania_reaguj10

Print kampania_reaguj11 kampania_reaguj12 kampania_reaguj13 kampania_reaguj14 kampania_reaguj15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *