Katarzyna Polachowska Mistrzem Ortografii Ziemi Pilskiej
18 kwietnia w Regionalnym Centrum Kultury w Pile po raz kolejny można było podjąć wyzwanie i zostać Mistrzem Ortografii Ziemi Pilskiej, uczestnicząc w Dyktandzie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Piły oraz Rady Języka Polskiego przy prezydium PAN.
Najlepiej poradziła sobie z tegorocznym dyktandem Katarzyna Polachowska z Piły. Autorem tekstu dyktanda był profesor Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego. W sumie organizatorzy poprzez zgłoszenia, które były przyjmowane przez internet zakwalifikowali do konkursu ponad 80 osób z powiatów: pilskiego, złotowskiego, chodzieskiego, wągrowieckiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, szczecineckiego i wałeckiego.
– Dyktando zostało napisane na temat pierwszego pokazu publicznego z okazji 120-lecia kina. W tekście były dwa główne założenia. Pisownia łączna i rozdzielna różnych wyrazów, wyrażeń oraz pisownia nazwisk i odmiana nazwisk obcych. Czy była trudność z tymi nazwiskami? To zależy czy ktoś zna tych sprzed kilkudziesięciu lat czy też nie. Jeśli zna ich to wie jak te nazwiska się pisze. Z poziomem dyktanda wśród uczestników to różnie bywa – mówi profesor Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego.
Najlepsza okazała się Katarzyna Polachowska z Piły, drugie miejsce zajęła Alina Wachowiak z Gołańczy, a trzecie Zuzanna Zyber z Piły. Wyróżnienia otrzymały: Ariana Buszkiewicz i Izabela Waśkiewicz z Piły oraz Anna Kaczmarek z Jaraczewa.
Podczas ogłoszenia wyników odbyło się również wręczenie nagród najlepszym uczniom z powiatu pilskiego, którzy 28 marca stanęli do rywalizacji o tytuł Mistrza Ortografii XXIII Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Złote Pióro Prezydenta Miasta Piły. Tytuł zdobyła uczennica klasy szóstej Zespołu Szkół nr 2 w Pile – Kaja Dudek. Małym Mistrzem Ortografii został uczeń trzeciej klasy Szkoły Podstawowej w Szydłowie – Oliwier Wolszczak.
Organizatorami konkursu ortograficznego dla dorosłych DYKTANDO 500 pod patronatem Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk było Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile oraz Zespół Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile.
(SE)