Książka do zjedzenia/literatura niemiecka

Pod patronatem Tętna Regionu

Już w piątek, 12 grudnia o godz. 18 00 zapraszamy do Biblioteki przy ul. Buczka 14 do rozmowy o naszym sąsiedztwie  „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce”/Anda Rottenberg. Obiekty historyczne oraz współczesne, polskie i niemieckie (dzieła malarstwa, rzeźby, starodruki, rękopisy, grafiki,   obiekty rzemiosła artystycznego, fotografie, filmy oraz książki). Inna perspektywa naszego sąsiedztwa. Jaka narracja historyczna wynika z dialogu dzieł?

Anda Rottenberg, historyczka i krytyczka sztuki, wieloletnia dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, autorka wielu wystaw o międzynarodowym znaczeniu.

Natomiast w poniedziałek, 15 grudnia br., godz. 18.00 pilska biblioteka zaprasza na spotkanie z literaturą niemiecką Zsuzsy Bank  . Prowadzenie i tłumaczenie: Elżbieta Kalinowska, Karolina Rapp. W programie wspólne czytanie fragmentów książki „Jasne dni” Z. Bank, poczęstunek: sałatka ziemniaczana, wystawa fotografii czytelników, koncert utwory kompozytorów niemieckich w opracowaniu na skrzypce (Natalia Rogińska) i akordeon (Leszek Kołodziejski).

Zsuzsa Bank, niemiecka pisarka i dziennikarka, autorka książek: „Pływak”, „Najgorętsze lato”, ostatnio przetłumaczonej „Jasne dni”. Córka emigrantów węgierskich z 1956 r. Pracowała w księgarni, a następnie studiowała publicystykę, politologię i literaturę w Moguncji i Waszyngtonie. Za swoją twórczość otrzymała wiele prestiżowych nagród: m. in. Nagrodę Aspekte, Nagrodę im. Jürgena Ponadto Niemiecką Nagrodę Książkową, Nagrodę im. Bettiny von Arnim, Nagrodę im. Mary Cassens oraz Nagrodę im. Adalberta von Chamisso. Mieszka we Frankfurcie nad Menem.

Elżbieta Kalinowska, tłumaczka, redaktorka, zajmuje się promocją czytelnictwa w Polsce i polskiej literatury za granicą, pracuje w Instytucie Książki.

Karolina Rapp, literaturoznawczyni, badaczka niemieckojęzycznej literatury (procesy mitotwórcze, trans kulturowość). Doktorantka w Instytucie Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu.

Natalia Rogińska, skrzypaczka. Współpracuje z wieloma orkiestrami, wykonuje również muzykę filmową i etniczną. Od 2006 r. dokonuje z Wrocław Score Orchestra nagrań muzyki filmowej niemieckich kompozytorów.

Leszek Kołodziejski, akordeonista. Prowadzi działalność koncertową, jako solista i kameralista występując na licznych festiwalach w Polsce i zagranicą.

Zapraszają: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile, Spółdzielnia Socjalna „Perfekcja”. Przedsięwzięcie współfinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Promocja Czytelnictwa”.

(SE)

ksiazka_do_zjedzenia10

ksiazka_do_zjedzenia12 ksiazka_do_zjedzenia11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *