Mieszkańcy Wielkopolski intensywnie przygotowują się do Świąt Wielkanocnych

easter confectionery on festive table

Wiosna już daje o sobie znać – ten czas to nie tylko dłuższe, cieplejsze dni czy intensywne porządki. Jest to również okres przygotowań do świąt Wielkanocnych, jednego z najważniejszych okresów w roku i powrotu do starych, sprawdzonych przepisów.

Jak wynika z badań „Fooder. Polacy, przepisy, internet”, w tym czasie, bardziej niż w jakimkolwiek innym okresie roku, przygotowujemy tradycyjne potrawy, często bazujące na doświadczeniach starszych pokoleń. 71% mieszkańców Wielkopolski przyznaje, że gromadzi przepisy wielkanocne.

W pogoni za idealnym mazurkiem?

Wielkanoc jest przez wielu uważana za najważniejsze święto w roku. Dlaczego? Ponieważ towarzyszy mu powiew wiosennej świeżości, który zwiastuje przyjście cieplejszych i dłuższych dni. Poza świątecznymi porządkami, które zajmują w tym okresie wiele czasu, ważne jest to co podajemy do świątecznego stołu. Niewielu z nas w tym czasie decyduje się na eksperymenty kulinarne – badania wykazały, że aż 78% Wielkopolskich internautów szuka sprawdzonych przepisów wielkanocnych, a prawie co piąty robi to intensywniej, niż w jakimkolwiek innym okresie roku. Istotne jest także to, że  69% osób, które szuka przepisów wielkanocnych zwraca uwagę na ich tradycyjność.

Najważniejsza tradycja

Według badania „Fooder. Polacy, przepisy, internet.” na Wielkanoc szukamy sprawdzonych  przepisów – aż dla 75% Polaków przy wyborze świątecznego przepisu istotne jest aby przepis był im znany. 41% Polaków w tym okresie nie decyduje się wypróbowywać nowych przepisów, bo w wielkanocnych potrawach bardziej cenią tradycyjny, dobrze znany smak, niż kreatywność.

Co z barszczem białym babci?

Potrawy tradycyjne i sprawdzone kojarzą nam się przede wszystkim z kuchnią mamy i babci. Dlatego na Wielkanoc, rzadziej niż zazwyczaj, korzystamy z internetu, by poszukiwać przepisów, a częściej polegamy na recepturach zaczerpniętych od osób starszych. Wielkanoc jest szczególnym czasem, gdyż wtedy aż 42% z nas zwraca się do nich o przepisy świąteczne – to najwyższy odsetek w ciągu roku, bo nawet w okolicach Wigilii chętniej szukamy nowości w internecie albo zwracamy się po inspiracje do rówieśników. Wielkanoc to czas kiedy chętnie powracamy do rodzinnych, tradycyjnych przepisów  spisanych na kartkach i powtykanych w książki.

Świąteczny spokój

Jak ustrzec te cenne receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie, przed zapomnieniem? Warto pomyśleć o jednym miejscu, w którym możemy trzymać wszystkie nasze kulinarne skarby: przepisy przekazane nam przez znajomych, rodzinę i spisane na kartkach, ale również przepisy z ulubionych stron i blogów. Stworzenie takiej własnej książki kuchennej nie musi być ani trudne, ani czasochłonne. Naprzeciw oczekiwaniom wszystkich przychodzi darmowa platforma Fooder, na której za pomocą jednego kliknięcia, możemy dodać ulubiony internetowy przepis do swojej kolekcji. Aplikacja umożliwia również  zapisywanie własnych przepisów i ich zdjęć, którymi następnie możemy (ale nie musimy) podzielić się z innymi.

Żanetta Madaj, Garden of Words
Fot. kobietawielepiej.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *