„Mieszkanie na start”- rusza program dla młodych pracowników

2 marca prezydent Piły, Piotr Głowski poinformował, że ruszył program Gminy Piła wspierający tworzenie miejsc pracy oraz pozyskiwanie specjalistycznej kadry zatytułowany „Mieszkanie na start”. Celem programu jest wypracowanie mechanizmu wsparcia tworzenia nowych miejsc pracy, w powiązaniu z możliwością uzyskania lokalu mieszkaniowego dla nowych pracowników.  

Środki programu wsparcia mogą zostać wykorzystane na tanie budownictwo mieszkaniowe na terenie Gminy Piła, realizowane przez pilskie TBS z mieszkaniami wynajmowanymi pracownikom pilskich firm. Podmiotami uprawnionymi do uzyskania w najem lokalu z tworzonego zasobu mieszkaniowego są pracownicy w wieku nieprzekraczającym 35 lat, rekomendowani przez pracodawców, o specjalnościach niezbędnych dla rozwoju Miasta Piły.

– Nasze założenia są takie, że chcielibyśmy przeznaczyć nowe mieszania o średniej powierzchni 40m2. Obowiązywać będzie najem o preferencyjnym czynszu 6,00 zł /m2. Okres trwania umowy najmu wynosi maksymalnie 3 lata z możliwością przedłużenia łącznie, maksymalnie, do 5 lat.  Lokale nie podlegają sprzedaży – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. – Wnioski w trybie ciągłym można składać do prezydenta miasta, który te wnioski będzie kierował do Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski, jako swojego organu doradczego, a następnie oni będą przygotowali rekomendacje dla prezydenta miasta, w jakiej kolejności te mieszkania przydzielić, jakie specjalności, jakie zawody.  W tym przypadku nie ma podziału czy będą to pilanie czy osoby, które chcą się przeprowadzić do Piły. Należy pamiętać, że do tych mieszkań dostajemy dofinansowanie – dlatego taka cena – korzystając z programów rządowych – dodaje prezydent.

W pierwszym etapie (we wrześniu br.) Gmina Piła przekaże 11 lokali przy ul. Andersa 7 c –powierzchnia użytkowa 419,15 m2, w drugim 49 lokali przy ul. Andersa 5 a,b,c – powierzchnia użytkowa 2408,38 m2. Razem 60 lokali o łącznej powierzchni użytkowej 2827,53m2.

– W przypadku tych mieszkań myślimy o kadrze średniej specjalistycznej, a nie o managerze, który by mógł kupić czy wynająć w Pile mieszkanie bez problemów.  To propozycja dla młodych ludzi, którzy mają pewne doświadczenia w pracy i nadawaliby się na stanowiska managerskie średniego szczebla – dodaje Grzegorz Marciniak, prezes IGPW.

Sebastian Daukszewicz

mieszkanie_na_start000

mieszkanie_na_start02 mieszkanie_na_start00 mieszkanie_na_start01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *