Milusińscy, wrzesień 2023

Dzień dobry, zwracam się z prośbą o Pani opinię na temat rasy yorkshire terier. Chciałabym sprawić sobie psa tej rasy. Wiele osób, które znam ma yorka i bardzo sobie chwalą ten wybór, a mnie zauroczył ich mały rozmiar oraz charakter, jednak zależy mi też na tym, aby pies jakoś specjalnie dużo nie chorował. Czy to jest zdrowa rasa? Czego mogę się spodziewać biorąc do domu yorka? Lidia z Piły.

 

Pani Lidio, przede wszystkim cieszę się, że w ten sposób podchodzi Pani do tematu kupna psa. Nie każdy zastanawia się nad zdrowotnością rasy i podatnością na choroby, przez co później zdarzają się niemiłe niespodzianki. Yorki to od wielu lat bardzo popularna rasa, przez co można ulec złudzeniu, że jest chyba bezproblemowa, jeśli tyle osób się na nią decyduje. Niestety w rzeczywistości yorki mają duże predyspozycje do konkretnych jednostek chorobowych. Przyjrzyjmy się kilku najczęściej spotykanym, a mianowicie zapaści tchawicy, zwichnięciem rzepki kolanowej i problemami z jamą ustną.

 

Zapaść tchawicy, bardzo często spotykana u yorków to schorzenie, które może dać znać o sobie już w pierwszym czy drugim roku życia, ale najczęściej diagnozowane jest po 6 roku. Przyczyna zapadania tchawicy nie jest znana, jednak uważa się, że mają na nią wpływ czynniki genetyczne, alergie, zaburzenia neurologiczne czy zwyrodnienie macierzy pierścieni tchawicy. Choroba skutkuje utratą sztywności pierścieni tchawicy, które spłaszczają się grzbieto-brzusznie utrudniając przepływ powietrza. Dochodzi wtedy do kaszlu, krztuszenia się i nietolerancji wysiłkowej różnego stopnia. Ważne jest, aby nie bagatelizować takich objawów, ponieważ wczesne wdrożenie leczenia może znacznie spowolnić rozwój choroby.

 

Zwichnięcie rzepki jest również jednym z częstszych problemów tej rasy. Nie wiadomo jakie konkretnie czynniki przyczyniają się do tak częstego występowania tego schorzenia, zarówno u yorków jak i innych ras miniaturowych. Do zwichnięcia dochodzi już w pierwszym roku życia. Pojawia się wtedy przemijająca kulawizna tylnej kończyny. Właściciele bardzo często bagatelizują objaw podskakiwania na trzech kończynach. Tymczasem świadczy on najczęściej właśnie o zwichnięciu rzepki, które nieleczone prowadzi do zwyrodnień kolan i uszkodzenia więzadeł. Jednym z częstszych powikłań zwichnięcia rzepki jest zerwanie więzadeł krzyżowych kolana.

 

Kolejny problem yorków to problemy z zębami. Często dochodzi u nich do zatrzymania niektórych zębów mlecznych (najczęściej kłów) które trzeba później wyrywać w znieczuleniu ogólnym. Właściciele często nie zdają sobie sprawy, że pies wciąż ma mleczne zęby. Dowiadują się o tym zazwyczaj przy pierwszym zdjęciu kamienia nazębnego, który u tej rasy narasta z prędkością światła.  Po części wynika to ze zbyt małej ilości miejsca w jamie ustnej, przez co zęby są ściśnięte a pomiędzy nimi jest bardzo mało miejsca. Dodatkowo karmienie karmą mokrą jeszcze bardziej przyspiesza odkładanie się kamienia. Aby nie trzeba było zdejmować kamienia co pół roku, właściciel powinien zadbać o uzębienie swojego pupila stosując preparaty spowalniające narastanie płytki nazębnej.

 

Jak widać yorki tak jak każda inna rasa mają swoje plusy i minusy. Wybierając szczeniaka upewnijmy się, że pochodzi on z dobrej, zarejestrowanej hodowli, a nie z nieznanego źródła lub okazjonalnego krycia, ponieważ wtedy znacznie wzrasta ryzyko pojawienia się wyżej wymienionych schorzeń oraz innych chorób.

 

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

 

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

 

Maciej Skowyra

Lekarz weterynarii

Specjalista chorób psów i kotów

Właściciel

Przychodni Weterynaryjnej „AS”

Piła, ul. Mieszka I 17

Tel. 067 215 34 04

www.weterynarz.pila.pl

 

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

 

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *