Nie dla czadu – o zagrożeniu z uczniami szkół podstawowych

„Nie dla czadu” pod takim hasłem w całej Polsce prowadzone są spotkania, które mają uświadomić nas o zagrożeniach jakie niesie ze sobą tlenek węgla, potocznie zwany czadem. Choć sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste to jak pokazują dane do zatruć dochodzi, bo nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dlatego w czwartek, 16 kwietnia, w Zespole Szkół nr 3 oraz Szkole Podstawowej nr 7 na Osiedlu Górne, z inicjatywy Jacka Bogusławskiego i przy merytorycznym wsparciu Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej w Pile odbyły się spotkania skierowane do uczniów klas 4-6, które miały na celu zaznajomić młodzież z akcją społeczną Straży Pożarnej „Nie dla czadu”, ale i przestrzec przed problemem zatruć tlenkiem węgla.  

– Spotkania w Szkołach Podstawowych na Osiedlu Górnym mają przede wszystkim uświadomić młodzież o zagrożeniach jakie niesie ze sobą tlenek węgla. Zagrożeniach, które mogą być bardzo tragiczne w skutkach. Statystyki śmiertelnych przypadków zatrucia w Pile to aż 6 przypadków. Dzięki współpracy Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, a także przychylności dyrekcji mogliśmy przedstawić uczniom zagadnienia związane m.in. z zagrożeniem zatrucia tlenkiem węgla czy postępowaniem ratunkowym w przypadku zatrucia. Spotkanie w placówkach szkolnych to jeden z wielu punktów naszej akcji na terenie Piły. Zależy nam aby młodzież była informowana i edukowana przez specjalistów, stąd pomysł na dzisiejsze spotkanie, dzięki której mamy nadzieję, młodzi ludzie będą bardziej świadomi – mówi Jacek Bogusławski radny Rady Miasta Piły.

Poza wątkiem związanym z tlenkiem węgla, podczas czwartkowych spotkań Krzysztof Gajewski przedstawił również zagadnienia związane z telefonami alarmowymi oraz postępowaniem ratunkowym w przypadku zatrucia. Ponadto Sebastian Krzoska, który reprezentował Straż Miejską w Pile, uświadamiał młodzież o tym czym należy, a czym nie wolno palić w piecach oraz o konsekwencjach jakie mogą wyniknąć z nieprawidłowej gospodarki odpadami.

Pomysłodawcy spotkania byli zadowoleni z aktywności uczniów obu szkół, którzy zadawali wiele, często złożonych i trudnych pytań, te poświęcone były omawianemu wątkowi. Mimo, że problem jest szczególnie zauważalny w okresie jesienno-zimowym to do akcji Straży Pożarnej związanych z tlenkiem węgla funkcjonariusze straży wyjeżdżają w ciągu całego roku. Jak zapowiadają organizatory to nie ostatnia inicjatywa, która ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców Piły i ich edukowanie przez specjalistów, którzy reprezentują w Pile odpowiednie służby.

(Inf.pras.)

nie_dla_czadu10

nie_dla_czadu19 nie_dla_czadu11 nie_dla_czadu12 nie_dla_czadu13 nie_dla_czadu14 nie_dla_czadu15 nie_dla_czadu16 nie_dla_czadu17 nie_dla_czadu18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *