Nie ma zmiany bez wysiłku – ruszyły zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową

Ból, zmęczenie, modlitwa i kilkadziesiąt kilometrów przebytych nocą w samotności. W tym roku po raz szósty w kilkuset miejscach w całej Polsce wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tylko w Pile 11 marca na uczestników czeka trasa do Skrzatusza, którą rozpocznie msza święta w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego o g. 20.00. Aby zostać uczestnikiem ESTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ wystarczy wejść na www.edk.org.pl i wybrać trasę w swojej okolicy. Zapisy kończą się 4 marca o godzinie 22.00. Zapisy nie są obowiązkowe, każdy może przyjść na mszę i wyruszyć na drogę, ponieważ jest to jego indywidualna droga, prosimy tylko o zapoznanie się z zasadami oraz ideą EDK, a także o posiadanie rozważań oraz opisu trasy, które można pobrać ze strony naszego rejonu http://edk.org.pl/rejon-edk/118/pila.html oraz http://edk.org.pl/pl/rozwazania.html. Zapraszamy także na naszą stronę na Facebooku Ekstremalna Droga Krzyżowa Piła https://www.facebook.com/PILA.EDK/.

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

Forma duchowości, która dla wielu staje się sposobem na życie. Prawdziwe Spotkanie z Jezusem pośrodku zmagania sprawia, że nie chce się już żyć normalnie, tylko ekstremalnie. Czyli w pełni – wyjaśnia ks. Jacek WIOSNA Stryczek, pomysłodawca EDK i przywódca SZLACHETNEJ PACZKI oraz AKADEMII PRZYSZŁOŚCI.

W ubiegłym roku w EDK wzięło udział 11 tys. osób, w tym 140 w Pile. W tym roku na uczestników czeka około 170 tras w Polsce, a także za granicą.

Doświadczenie, które zmienia życie

EDK to pokonanie wybranej, ponad 40-kilometrowej trasy w nocy, modlitwa i zmaganie się z własnymi słabościami. W wydarzeniu biorą udział zarówno wierzący, jak i niewierzący. Ci pierwsi – by przeżywać ból choć trochę podobny do tego, którego doświadczał Jezus przed śmiercią i by zbliżać się do Boga. Ci drudzy – by stanąć twarzą w twarz z własnymi lękami, niedoskonałościami i tym słabszym „ja”. Dla jednych i drugich to wyjątkowe doświadczenie, które zmienia życie: – Po tym ekstremalnym wyzwaniu człowiek jest obolały i bezwładny. Ale coś się zmieniło. Podjął wyzwanie i wygrał. I chce więcej. To, na co narzekał wcześniej, ból, kontuzje, staje się jego chlubą i dumą – opowiada Oskar, jeden z uczestników EDK.

Tylko rok temu wydarzenie zgromadziło prawie 11 tysięcy ludzi. W tym roku organizatorzy szacują, że wyzwanie podejmie nawet 20 000 osób.

Przygotowanie do ŚDM

W pogłębianiu przeżywania pokonywanej trasy, uczestnikom mogą pomóc specjalnie przygotowane rozważania, dostępne na stronie EDK i rozdawane uczestnikom w dniu wymarszu. W tym roku będą podążać za wizją Papieża Franciszka i zainspirują do stawania się „chrześcijańskimi liderami”. Jak mówi ks. Stryczek, EDK ma być formą duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu.
Autorami rozważań są ludzie zgromadzeni we Wspólnocie Indywidualności Otwartych prowadzonej przez ks. Stryczka. – Ja jestem księdzem, ale rozważania napisali świeccy. Dlatego rozważania nie mają charakteru teoretycznego. Są wzięte z życia. Jesteśmy praktykami, nie teoretykami – podkreśla duchowny.

Wyruszy także Nuncjusz Apostolski

Już po raz drugi do EDK dołączy Nuncjusz Apostolski Abp Celestino Migliore, który 18-go marca weźmie udział w uroczystej mszy Św. w kościele św. Józefa na Podgórzu, po której uczestnicy wyruszą w trasy. – Ekstremalność warunków, w jakich odbywa się to nabożeństwo, przybliża ją do pierwszej Drogi Krzyżowej. Pozwala budzić w sobie prawdziwe współodczuwanie z ludźmi, w których życiu Chrystus dziś znowu idzie „drogą krzyżową”. To ci, którzy doświadczają odrzucenia, marginalizacji, chorób, niesprawiedliwości, dyskryminacji czy nierówności społecznej – wyjaśnia Nuncjusz.

Podążając za ideałami

Jak podkreśla ks. Jacek WIOSNA Stryczek, zarówno SZLACHETNĄ PACZKĘ, jak i EKSTREMALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ, łączą ludzie z ideałami. Tacy, którzy chcą dawać sobie i innym szansę na nowe, lepsze życie. Marzą o lepszym świecie. Nie narzekają na to, jak świat jest urządzony, ale ten świat zmieniają. Biorą za niego odpowiedzialność. – Zapraszam Was do drogi krzyżowej. Ona poprowadzi Was za Chrystusem do bycia chrześcijańskim liderem. A może również do współtworzenia nowego, lepszego świata. Razem z nami – zachęca ks. Stryczek.

Każdy uczestnik powinien zapoznać się z zasadami EDK (http://edk.org.pl/pl/zanim-wyruszysz.html), ideą tej drogi (http://edk.org.pl/pl/edk/o-nas.html) oraz być świadomy tego, że idzie na własną odpowiedzialność i w razie nieprzewidzianych wypadków mieć możliwość skontaktowania się kimś bliskim, w celu uzyskania pomocy.

Lider Rejonu Pilskiego Ekstremalnej Drogi Krzyżowej
Jan Murach

nie_ma_zmiany01

nie_ma_zmiany02 nie_ma_zmiany03

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *