Ożywili poezję Mickiewicza

W Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza, jak co roku, w dniach od 8 do 12 grudnia trwał Tydzień Patrona. Zgodnie z kilkuletnią tradycją dni te są w szczególny sposób poświęcone patronowi. Odbywają się wtedy liczne konkursy literackie i plastyczne, konkursy wiedzy o patronie, składa się kwiaty przy wizerunku poety.

Szczególnym romantycznym akcentem jest organizowany przez Stanisławę Grelowską już od 13 lat Miejski Konkurs Recytatorski „Poezja sercu bliska” poświęcony twórczości patrona szkoły. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Piły Piotr Głowski, zaś patronat medialny „Tętno Regionu” oraz szkolny miesięcznik „Głos Siódemki”.

Konkurs odbywał się pod hasłem: „Każdy musi sam odkryć swojego Mickiewicza”, bowiem nie jest łatwo współczesnemu uczniowi recytować poezję pisaną na początku XIX wieku. Szkoła powitała uczestników i gości świąteczną scenerią, wykonaną przez p. Lidię Wszołek. Reprezentanci 7 pilskich podstawówek przedstawili swoją interpretację utworów romantycznego wieszcza. Repertuar był bardzo różnorodny – od bajek i drobnych wierszy poety po patriotyczną i pełną patosu „Redutę Ordona”. Recytowali nie tylko uczestnicy konkursu. Z trudną twórczością poety zmierzyli się także najmłodsi, uczniowie klasy I, pod kierownictwem nauczycielki Tamary Blada, przygotowując inscenizację bajki „Królewna lala”. Wszyscy uczestnicy, oprócz dyplomów, zostali obdarowani zbiorkiem poezji uczniowskiej „W stronę Pegaza” oraz oryginalną zakładką do książki, nauczyciele otrzymali podziękowania. Słodkie podarunki trafiły także do rąk jurorek, które od wielu lat towarzyszą konkursowi, poświęcając swój wolny czas na pracę w komisji. Uśmiechy prawdziwego zadowolenia zagościły na twarzach laureatów, bowiem do ich rąk trafiły piękne, kolorowe albumy i encyklopedie, zachęcające do rozwijania młodzieńczych pasji oraz kształtowania patriotycznej dumy z bogactwa polskiej kultury i przyrody. Nagrody główne sponsorował Prezydent m. Piły, zaś wyróżnieni otrzymali książki od redakcji szkolnego pisma „Głos Siódemki”. W czasie przerwy goście mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku.

Jury konkursu w składzie: Danuta Grus, Elżbieta Bemowska przyznało nagrody:
I miejsce – Stanisławowi Subczyńskiemu z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej
II miejsce – Marii Kawałko z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej
III miejsce – Wiktorii Koładkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 7.

Wyróżnienia otrzymali: Jan Łazanowski ze Szkoły Podstawowej nr 1, Marta Strzelec z Zespołu Szkół nr 2 oraz Gabriela Bazimierowska z Zespolu Szkół nr 3.

Dyrektor szkoły p. Dorota Pietras wręczyła wszystkie dyplomy, podziękowania oraz nagrody.
Wszyscy zgodzili się ze słowami, które zapisał w „Kronice szkoły” nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 1, Ryszard Mostek: „Są słowa, których uroda, czar i moc nigdy nie tracą na wymowie, sile czy wdzięku, a ich brzmienie jak najpiękniejsza muzyka gra w sercu… Dziękujemy za kolejne spotkanie i bukiet serdecznych wzruszeń”. Tak właśnie myślimy o poezji Mickiewicza, którą ożywili uczniowie swoją recytacją.

Tekst: Stanisława Grelowska
Fot. Cezary Grelowski

ozywili_poezje_mickiewicza10

ozywili_poezje_mickiewicza11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *