Podzielcie się z nami swoimi wspomnieniami i wrażeniami z podróży na Litwę

Zapraszamy do nadsyłania zdjęć z podróży na Litwę. Chcielibyśmy poruszyć uchwycone w kadrze aparatu fotograficznego Państwa emocje i wrażenia. Preferowane tematy: ludzie, przyroda, architektura, codzienność, wydarzenia.

Przygotowana z nadesłanych zdjęć wystawa multimedialna towarzyszyć będzie wydarzeniu pn. „Książka do zjedzenia”. Tym razem o literaturze i kulturze litewskiej. Gościem będzie Kristina Sabaliauskaitė, ciekawa pisarka, autorka książki „Silva rerum”. Już dziś zapraszamy 20 maja, w piątek, o godz. 18.00, do Biblioteki w Pile, przy ul. Buczka 14.

Spotkanie poprowadzą: Justyna Prusinowska, badaczka literatur nadbałtyckich, komparatystka oraz Izabela Korybut-Daszkiewicz tłumaczka literatury litewskiej i rosyjskiej. W programie także wspólne czytanie a potem małe co nieco: poczęstunek „Mrowisko” oraz koncert „Cymbały na pograniczu kultur i epok” (cymbały: Nadzieya Karakulka, prelekcja: Anastasiya Niakrasava). Wstęp wolny.

Zdjęcia w formie tradycyjnej lub elektronicznej prosimy dostarczyć, w terminie do 10 maja br., do wypożyczalni Biblioteki w Pile, ul. Buczka 14 lub wysłać na adres: informacja@biblioteka.pila.pl

Ilość możliwych zdjęć do przesłania nieograniczona.

Kilka wskazówek:

– zgłaszający jest autorem i ma pełnię praw do zdjęć

– prosimy podać imię i nazwisko autora oraz miejsce i czas wykonania zdjęcia, np. autor: Jan Nowak, Wilno 2016

– wymiary zdjęć w wersji cyfrowej nie powinny przekraczać 800 x 600 pixeli;

– prosimy podać kontakt telefoniczny lub email.

O autorce:

Kristina Sabaliauskaitė jest doktorem historii kultury i sztuki XVII wieku, pisarką i dziennikarką. Litwinką o polskich korzeniach (kilka pokoleń jej przodków spoczywa na wileńskiej Rossie). Od 2002 roku mieszka w Londynie. Debiutowała książką „Silva rerum”. Z uwagi na wątki polskie i przywrócenie epoki Rzeczpospolitej Obojga Narodów do masowej świadomości (w sowieckiej historiografii przedstawianej, jako okres wielkiego upadku), powieść wywołała na Litwie głośne kontrowersje i stała się bestsellerem w krajach nadbałtyckich. Okrzyknięta literackim wydarzeniem, zyskała na Litwie tytuł Książki Roku 2009. Szlakiem akcji powieści oprowadza się dzisiaj po Wilnie wycieczki. Za sportretowanie miasta w powieści „Silva rerum” autorka otrzymała Nagrodę Świętego Krzysztofa. W Polsce książka ukazała się w tłumaczeniu Izabeli Korybut-Daszkiewicz w 2015 r.

O książce:

„Silva rerum” to opowieść o balansowaniu między śmiercią a życiem, brzydotą a pięknem, ciałem a duszą, odsłaniająca tajemnice wielokulturowego Wilna. Zmysłowy, barokowy styl, bogactwo historycznego szczegółu. Wątki mistyczne przeplatają się tu z awanturniczymi, świętość graniczy z pożądliwością, tradycjonaliści spierają się z wolnomyślicielami, a historia szlacheckiej rodziny Norwojszów staje się kluczem do historii całego kraju./wyd.znak.

Co ciekawe, dla adekwatnego opisania wielokulturowego Wilna, autorka niemal całkowicie zrezygnowała z dialogów… W oryginalnych szlacheckich kronikach rodowych zwanych sylwami (z łac. silva rerum: las rzeczy) nie spotyka się ich prawie wcale – a relacje między bohaterami przedstawia wszechwiedzący narrator.

Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach projektu pilskiej biblioteki pn „Książka do zjedzenia”. Popularyzuje współczesną literaturę oraz uznanych pisarzy europejskich w kontekście szeroko pojętej kultury, tak, aby ukazać jej autentyczność, tożsamość, odmienności, przewartościowania po 1989 r. Prowokuje do namysłu nad znaczeniem literatury w poznawaniu, wyrażaniu w obcych językach, innych światów oraz ludzi, ich losów i wartości.

I.B
Fot. Archiwum autorki

podzielcie_sie_wspomnieniami00

podzielcie_sie_wspomnieniami01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *