Ruszyła kolejna edycja czwartków lekkoatletycznych
Na bieżni i na skoczniach, czyli rusza XXI edycji Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych. Inauguracyjny meeting lekkoatletyczny dla dzieci w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu odbył się 15 września na stadionie sportowym przy ul. Żeromskiego 90 w Pile. Impreza, która organizowana jest przez TKKF Pile obejmie dzieci z powiatów: pilskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, wałeckiego i chodzieskiego.
Pierwsze po wakacjach zawody dla adeptów królowej sportu ze szkół podstawowych klas IV, V, VI i młodszych to doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w takich konkurencjach jak: biegi na 60m, 300m, 600m, 1000m , skok w dal, skok wzwyż, rzut piłką palantową.
– Na Apel Ministerstwa Sportu i UE już w sierpniu zgłosiliśmy się, jako TKKF w Pile do Europejskiego Tygodnia Sportu. Byliśmy w pierwszej setce stąd otrzymaliśmy gadżety od firmy Beactive i wpisano nasz meeting czwartkowy do tego wydarzenia. Warto też podkreślić, że w ramach Projektu „Sport dla Wszystkich – recykling dla każdego!” Fundacja Recal przekazuje za darmo napoje izotoniczne w puszkach, ale aby otrzymać kolejny napój po wypiciu jest warunek. Puszka zgnieciona wraca do specjalnego pojemnika. Jest to fajne połączenie edukacji ekologicznej i sportu – mówi Stanisława Zielińska, dyrektor Projektu Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych – Dziś przy okazji tego wydarzenia inauguracja XXI edycji Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych, w których uczestniczy od 300 do 400 dzieci, a bywało w latach wcześniejszych ponad 700, ale wtedy był teren naszego zasięgu większy. W sumie mamy 4 meetingi z tym, że jeden z nich za tydzień odbywać się będzie w szkołach, tak aby obniżyć koszta dojazdów do Piły. Nam ten stadion odpowiada, bo tu mamy swoją siedzibę, a dzieci jak się widzi, rozmawia to też są zadowolone z warunków, jakie są na tym stadionie, dzięki czemu osiągają, co raz lepsze wyniki.
Celem czwartków LA jest wdrażanie do systematycznej pracy nad swoją osobowością, radzeniem sobie z niepowodzeniami i stresem, nauka prozdrowotnego i aktywnego stylu życia, umiejętność zagospodarowania czasu pozalekcyjnego, pozaszkolnego na aktywność ruchową. Wyszkolenie odpowiedniego poziomu umiejętności u dziecka skutkuje osiąganiem dobrych wyników, przysparza dobrego imienia rodzicom, kadrze nauczycielskiej, dyrekcji szkoły na szczeblu miasta, gminy, powiatu, województwa i kraju oraz na arenie międzynarodowej.
Uczestnicy finału „Grand Prix Pilskich Czwartków LA” zajmujący miejsca od 1 do 3 w każdej grupie wiekowej, otrzymują medale i dyplomy. Najlepszych 16 uczniów, spełniających kryteria w każdej konkurencji i kategorii wiekowej, kwalifikuje się do finału GRAND PRIX PILSKICH CZWARTKÓW LA. Uczeń, aby uzyskać nominację do Grand Prix Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych musi wystartować minimum 5 razy w danej konkurencji i zgromadzić odpowiednią liczbę punktów, dającą prawo udziału w meetingu Grand Prix PCLA.
Europejski Tydzień Sportu ma na celu promocję sportu i aktywności fizycznej oraz pogłębianie wiedzy na temat ich licznych korzyści. Inicjatywa ta powstała z myślą o wszystkich obywatelach, bez względu na wiek, pochodzenie lub poziom sprawności. Ma umożliwić współpracę osób prywatnych, organów publicznych, ruchów sportowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i przedstawicieli sektora prywatnego. Dzięki ukierunkowaniu na oddolne inicjatywy ma zachęcać Europejczyków do regularnej aktywności fizycznej i stworzyć możliwość częstszego uprawiania sportu, na co dzień. Poszczególne działania promocyjne będzie również wspierać zespół ambasadorów: Zbigniew Bródka, Marcin Gortat, Zofia Klepacka, Justyna Kozdryk, Maciej Lepiato, Oktawia Nowacka, Jerzy Janowicz, Marta Domachowska, Artur Siódmiak i Czesław Lang.
Sebastian Daukszewicz