Rytmy magicznego tanga dla hospicjum

W podziękowaniu dla darczyńców, wolontariuszy i wszystkich osób wspierających ideę budowy pierwszego hospicjum stacjonarnego w Pile, w sobotni wieczór, 18 lipca, odbył się wyjątkowy koncert charytatywny „Magia tanga”, którego organizatorami były Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej i Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji”. Podczas tego szczególnego wieczoru wystąpił pilski zespół „La Fonica Quartet” oraz przeprowadzona została zbiórka publiczna na rzecz budowy hospicjum, w wyniku której uzyskano: 2693,38zł.

Koncert odbył się w sali widowiskowej Teatru Miejskiego w Pile, a patronat honorowy objęli nad nim: Starosta Pilski, Franciszek Tamas i Prezydent Miasta Piły, Piotr Głowski. Zgromadzoną publiczność przywitali Prezes i Wiceprezes Zarządu Towarzystwa Pomocy Chorym – dr n. med. Paweł Wiszniewski i Pani Józefa Wiśniewska – i jeszcze raz podziękowali wszystkim osobom popierającym ideę hospicyjną, darczyńcom za ich otwartość i zaangażowanie, datki do puszek, odpis 1% podatku dochodowego, wpłaty celowe na konto i darowizny dla Towarzystwa. Osobne podziękowania przedstawiciele Zarządu złożyli uczniom z pilskich szkół, którzy zawsze chętnie uczestniczyli w zbiórkach publicznych na rzecz budowy pilskiego hospicjum. Po przywitaniu na scenie Teatru Miejskiego zagościli artyści z zespołu „La Fonica Quartet” w składzie: Andrzej Czaja – akordeon, Kamila Wiśniewska-Czaja – wiolonczela, Sebastian Czaja – skrzypce, Marcin Białkowski – kontrabas. Muzykom towarzyszyła para taneczna „Milongueros” – Polina Kyshyshian i Ryszard Gotlib, którzy swoim tańcem odzwierciedlali pełne pasji i namiętności dźwięki tanga. W programie koncertu znalazły się najbardziej znane tanga z całego świata m.in.: Gerardo Matos Rodriguez – „La Cumparsita”, Jacob Gade – „Jalousie”, Angel Villoldo – „El Choclo” , Goran Bregović- „Ta-Bakierka”, Arie Malando – „Olé Guapa”, Jerzy Petersburski – „To ostatnia niedziela”, najsławniejsze tanga Astora Piazzolli na czele mz „Libertango czy też Carlos Gardel – „Por Una Cabeza”.

Występ muzyków, pięknie ilustrowany tańcem, wywołał wiele wzruszeń i emocji i z pewnością na długo pozostanie w pamięci Pilan goszczących na tym pełnym magii wieczorze. Tancerze barwnie i niezwykle zmysłowo opowiedzieli swoim tańcem historię argentyńskiego tanga. Pełen muzycznych wzruszeń pokaz uzupełniała prezentacja, ukazująca obrazy związane z kulturą i muzyką latynoamerykańską.

Przed i po koncercie każdy z przybyłych mógł wrzucić dowolny datek do puszki na rzecz budowy pilskiego hospicjum, a za każdy datek jego darczyńca otrzymywał naklejkę żonkila – międzynarodowego symbolu nadziei. Podczas koncertu członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym zbierali także podpisy pod petycją popierającą inicjatywę budowy hospicjum. Młodzi wolontariusze z pilskich szkół, którzy zaangażowali się w zbiórkę mimo wakacji, rozdawali ulotki informacyjne Towarzystwa, a każdy z obecnych mógł zapoznać się z wizualizacją hospicjum oraz z szeroko zakrojoną działalnością Towarzystwa, która zobrazowana była na prezentacji multimedialnej.

Zarząd Towarzystwa Pomocy Chorym składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację koncertu „Magia tanga”, artystom, darczyńcom, dyrekcji i pracownikom Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile, członkom i sympatykom Towarzystwa, wolontariuszom oraz patronom honorowym i medialnym.

Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile powstało w 1998 roku. Jego celem jest sprawowanie wszechstronnej opieki medycznej i społecznej nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi przewlekle lub terminalnie oraz ich rodzinami. Towarzystwo prowadzi Poradnię Opieki Paliatywnej w ramach, której zajmuje się chorymi w ich domach. Pacjentami są mieszkańcy powiatu pilskiego jak i ościennych powiatów Wielkopolski i województwa Zachodniopomorskiego. Zapewniana jest Im opieka lekarska i pielęgniarska oraz prowadzona wypożyczalnia sprzętu medycznego. Towarzystwo organizuje również turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych oraz spotkania, szkolenia (w formie wykładów oraz zajęć praktycznych) dla wolontariuszy i członków rodzin osób chorych, niepełnosprawnych a także rekolekcje, pielgrzymki, wycieczki i konferencje tematyczne związane z opieką chorych i potrzebujących. Od 2012 roku Towarzystwo wyznaczyło sobie, jako cel budowę hospicjum stacjonarnego w Pile. Stąd konieczność zebrania jak największej ilości środków pieniężnych na realizacje tego przedsięwzięcia, którego koszt wynosi około 7 mln zł.

Wszystkim, którzy chcieliby dodatkowo dokonać wpłaty na rzecz budowy hospicjum stacjonarnego w Pile, przekazać na ten szczytny cel darowiznę lub dokonać wpłaty celowej podajemy niezbędne informacje:

Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile
ul. Gen. Andersa 34
64- 920 Piła,
tel. 67 353 23 31, e-mail: tpch25@poczta.onet.pl

strona internetowa: www.tpch.pila.pl

KRS 0000044377

nr konta: PKO BP 37 1020 3844 0000 1002 0050 1833.

Anna Fons

rytmy_magicznego_tanga01

rytmy_magicznego_tanga02 rytmy_magicznego_tanga03

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *