Sejmikowe abc… – „…my jesteśmy stąd…”

krupka_mir_net

Czy kiedykolwiek dowiemy się, gdzie tak naprawdę i w którym roku Mieszko I przyjął chrzest? Nie ma zgodności historyków co do miejsca i daty tego, tak ważnego dla nas, wydarzenia. Nie będę wymieniać miast spoza granic naszego kraju i nie będę przywoływać daty innej niż 966 rok, bo i po co. Dla nas Polaków ważne jest wskazywanie trzech miejsc: Gniezna, Ostrowa Lednickiego i Poznania. Miast Wielkopolski. To w historycznych granicach Wielkopolski rozpoczęła się Polska. Mieszko I był wizjonerem. Potrafił dostrzec, że przyjęcie chrztu będzie ze wszech miar korzystne dla zbudowania silnego organizmu państwowego, gwarantującego większe bezpieczeństwo, przemiany cywilizacyjne i kulturowe. Potrafił przewidzieć, że przyjęcie chrztu będzie kształtować naszą tożsamość narodową i otworzy nasz kraj na inne kraje europejskie.

Sejmik Województwa Wielkopolskiego uznając, że chrzest Polski był niezwykłym wydarzeniem, pragnął ukazać szczególne miejsce i rolę Wielkopolski w budowaniu naszego kraju. Podczas uroczystej sesji Sejmiku z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski, która odbyła się 11 kwietnia br. podjęliśmy uchwałę w sprawie przyjęcia Apelu w brzmieniu:

„…my jesteśmy stąd, skąd się Polska zaczęła” (Jan Paweł II 3.06.1997)

Sejmik Województwa Wielkopolskiego w obecności przedstawicieli samorządów RP oraz zaproszonych gości uroczyście upamiętnia 1050 rocznicę aktu Chrztu Polski, który wprowadził nasz kraj w krąg kultury Chrześcijańskiej Europy, dał podstawy do rozwoju polskiej państwowości.

Jesteśmy dumni, że tutaj, na Ziemi zwanej Polonia Maior powstało państwo i naród polski. Nad Wartą Polska narodziła się i trwała zawsze, pomimo przeciwności losu.

Ta Ziemia wydała gorących patriotów i wybitnych twórców. Wielkopolanie wielokrotnie pokazali, jak ważna jest dla nich Ojczyzna, świadcząc o tym przelaną krwią i wytrwałą pracą dla jej pomyślności.

To tutaj, podczas poznańskiego Czerwca 1956 roku nasi rodacy walczyli „o Boga, za wolność, prawo i chleb” i dali nadzieję na demokratyczne Państwo Polskie.

Obchodząc 1050 rocznicę Chrztu Polski, pamiętajmy o całej naszej historii.

Sejmik Województwa Wielkopolskiego uroczyście deklaruje kontynuować najlepsze wzorce naszych przodków w służbie Regionowi i Polsce. Ofiarnie pracujmy i czyńmy wszystko dla pomyślności naszej ukochanej Ojczyzny.

Sesję sejmiku zakończył koncert, podczas którego wykonano m.in. Agnus Dei z „Polskiego Requiem” Krzysztofa Pendereckiego (chór Teatru Wielkiego w Poznaniu), Polonez As-dur Fryderyka Chopina (Jacek Kortus), Scherzo Tarantelle op.16 Henryka Wieniawskiego (uczeń Michał Sieńko) oraz Oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego (Jerzy Mechlinski – baryton, chór i orkiestra Teatru Wielkiego, dyrygent Maciej Wieloch).

Przywołuję to wydarzenie, jako małą lekcję naszej historii. Powinniśmy być dumni, że naszą małą ojczyzną jest Wielkopolska, kultywująca pamięć o ważnych dla naszej państwowości wydarzeniach i przodkach.

Mirosława Rutkowska-Krupka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *