Smak chleba

Na jednej z październikowych lekcji języka polskiego w klasie III b, w Szkole Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich, uczniowie mogli przekonać się jak ważna jest w życiu człowieka umiejętność czytania ze zrozumieniem. Nauczyciel zaplanował zajęcia w stołówce szkolnej, gdzie dzieci podzielone na grupy miały przygotować według podanego przepisu ciasto na chleb.

Na jednym ze stołów zgromadzono wszystkie potrzebne produkty i naczynia niezbędne do wykonania zadania. Po dokładnym przestudiowaniu przepisu dzieci pobierały odpowiednie ilości niezbędnych składników. Były małe dylematy: jak rozdzielić po równo na trzy grupy 1,5 litra ciepłej wody, 2 kilogramy mąki i 1 paczkę drożdży; ile dodać łyżeczek soli i cukru oraz tym podobne. Była to również w pewnym sensie lekcja matematyki.

W każdej grupie dorosły opiekun wspomagał działania uczniów, bo przecież pomoc rodziców jest zawsze niezbędna i mile widziana. Dzieci pięknie podzieliły się pracą, tak aby każdy doświadczył mieszania czy dosypywania. Praca wrzała aż miło. Gdy uczniowie wrócili na lekcje, nad chlebem w piekarniku czuwały panie kucharki.

Po wyjęciu chleba z piekarnika cieplutkie jeszcze kromki zostały posmarowane masłem i „pochłonięte” przez dzieci. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że taki chleb wykonany własnoręcznie smakuje o niebo lepiej niż kupiony.

Elżbieta Puchalska

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

smak_chleba02 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *