Street Workout w Pile, czyli uliczny trening na świeżym powietrzu | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Street Workout w Pile, czyli uliczny trening na świeżym powietrzu

  Street Workout to coraz popularniejsza forma aktywności fizycznej, w której wykorzystujemy ćwiczenia kalisteniczne na świeżym powietrzu, wykonywane z użyciem elementów tzw. „małej architektury”, np. trzepaki, latarnie, bramki piłkarskie, miejsca wyposażone w drążki rozmieszczone na różnych wysokościach, poręcze, lub drabinki. Po obejrzeniu filmiku na kanale YouTube widać, że w Grodzie Staszica są osoby, które skupiają się od pewnego czasu w grupie Street Workout Piła i mają również w planach uczestniczenie w zawodach.

  - Moja historia z tą dyscypliną zaczęła się trzy lata temu. Gdy chciałem zapisać się na siłownię kolega opowiedział mi o Street Workout’cie. Sprawdziłem to na Youtube i z zachwytem oglądałem, co ci ludzie robili z masą własnego ciała na kilku drążkach – od razu zakochałem się w tym sporcie. Postanowiłem też spróbować. Na początku miałem olbrzymie problemy z pociągnięciem się na drążku, z pompkami, zaczynałem wszystko od podstaw. Wciągnąłem w to Dawida i postanowiliśmy razem ćwiczyć - mówi Przemek Kucharski.

  - Pamiętam jak Przemek napisał do mnie, że jest taki sport kalistenika, a że ma dar przekonywania, to pomyślałem, że warto spróbować i sprawdzić z czym to się je. Zaczęliśmy od podstawowych ćwiczeń. Dokładnie nie wiedzieliśmy jak ćwiczyć, ale trafiliśmy na okres gdzie był „bum” na kalistenikę to był rok 2012 i ukazała się książka Paula Wadea pt. „Skazany na trening”. Po kupnie tej książki złapaliśmy mega motywację i byliśmy zgodni, że warto ten sport uprawiać i aktywnie spędzać czas bez potrzeby chodzenia na siłownię. I tak od 2012 roku do dnia dzisiejszego trenujemy - dodaje Dawid Ciężki.

  Jak mówią chłopacy, grupa Street Workout Piła już rok temu została utworzona przez kogoś innego i była obecna na facebooku jednak chłopacy szybko stracili motywację i zostawili fanpage w bezruchu. W grudniu 2014 r. Dawid i Przemek postanowili przejąć i rozruszać grupę w Internecie, a od marca tego roku postanowili z innymi chłopakami rozpocząć regularne treningi, na które najpierw przychodziło cztery-pięć osób. Stworzyli również swoje profesjonalne logo.

  - Pierwsze treningi odbywały się na Stawkach za „Mechanikiem”, z tygodnia na tydzień na treningach pojawiało się coraz więcej nowych osób. Pomógł w tym m.in. nasz fanpage, na którym na bieżąco informowaliśmy o tym, kiedy i gdzie są treningi. W czerwcu przenieśliśmy się na „Piachy”, gdzie znajdują się dwa szerokie drążki i poręcze do pompek równoległych. Ćwiczyliśmy tam całe wakacje i połowa naszego filmu promocyjnego została nagrana właśnie tam. Zimą też ćwiczymy, ale jest trudniej ze względu na warunki atmosferyczne, dlatego w tym roku wynajmujemy halę sportową. Poprzez treningi na hali będziemy w stanie przygotować się do zawodów w Street Workoucie na wiosnę przyszłego roku - mówi Przemek.

  Jak dodaje Dawid treningi są układane pod ludzi tak, aby każdy ćwiczący poczuł, że ten trening coś mu daje. - Na początku mały wywiad, pytamy daną osobę czy coś ćwiczy, czy były kontuzje, i po rozgrzewce sprawdzamy co potrafi, np. na drążku. Jak widzimy, że podciąga się płynnie i nie ma problemu z podstawowymi ćwiczeniami dołącza do treningu głównego. Osoby, które dopiero zaczynają mają łatwiejsze ćwiczenia, adekwatne do umiejętności. Świetne w tym sporcie jest to, że mamy możliwość poczucia się wolnym i w zasadzie nic nas nie ogranicza. By zacząć ćwiczyć nie potrzebny jest profesjonalny sprzęt, wystarczą tylko chęci. Dzięki kalistenice w życiu jestem zdyscyplinowany, pewniejszy siebie, otwarty na ludzi, a przy okazji poznaję też inne osoby o wspólnej pasji – mówi Dawid.

  W Pile nie ma takiego miejsca, aby ćwiczyć profesjonalnie, ale tym chłopacy się nie przejmują. Mają nadzieję, że być może takie miejsce znajdzie się na pilskich Plantach przy okazji budowy Skateplaza, aby tam organizować również eventy.

  Jak mówią Dawid z Przemkiem, ludzie różnie patrzą na ich ćwiczenia, zwłaszcza te w centrum miasta. Niektórzy obojętnie przechodzą, ale większość odwraca głowę z ciekawieniem
  i obserwuje ich trening. Są tacy, którzy podchodzą i się pytają czy można też z nimi poćwiczyć. Obecnie grupa liczy ok. 20 osób, ale jest otwarta na wszystkich i zaprasza na wspólne treningi.

  Wszystkich, którzy chcą popracować nad własnym ciałem i sylwetką, zapraszamy do kontaktu z grupą przez facebooka: https://www.facebook.com/streetworkoutpila

  oraz do obejrzenia filmiku pokazującego na czym Street Workout polega: https://www.youtube.com/watch?v=IDEQWpWoS44&feature

  Sebastian Daukszewicz

  Kalistenika (stgr. καλὸς σθένος kallos sthenos – „piękno i siła”) – aktywność fizyczna polegająca na treningu siłowym opartym o ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała, takie jak np. „pompki”, „mostki”, „brzuszki” i „dipy” (pompki na poręczach). Jest często łączona ze stretchingiem (rozciąganiem).

  Kalistenika ma pozytywny wpływ na układ krwionośny człowieka oraz kształtuje mięśnie, równowagę, zwinność i koordynację. Wykorzystuje się ją w ramach treningu wojskowego oraz wychowania fizycznego w szkołach na całym świecie.

  (na podstawie Wikipedii)

  street_workout_01

  street_workout_10 street_workout_02 street_workout_03 street_workout_04 street_workout_05 street_workout_06 street_workout_07 street_workout_08 street_workout_09