Sylwestrowa trauma u psów

Panie Doktorze, nieuchronnie zbliża się koniec roku, a wraz z nim sylwestrowe fety z racami i fajerwerkami. Mój czteroletni bokser w tym dniu (nocy) przeżywa niesamowitą traumę. Nie może znaleźć sobie kryjówki, a przy tym strasznie wyje. Próbuję podawać mu ziołowe herbatki na uspokojenie, ale jest to mało skuteczne. Kiedyś pisał pan o preparacie CALMEX, czy jest on rzeczywiście taki skuteczny??? Elżbieta z Piły.

– Droga pani Elu, rzeczywiście okres sylwestrowo-noworoczny, a z nim związane pokazy sztucznych ogni, wystrzeliwanie rac i petard bardzo negatywnie wpływają na naszych czworonożnych przyjaciół. Ważne jest żeby na wiele dni przed nocą sylwestrową podawać te środki, które sukcesywnie będą wpływały na wyciszenie naszego pupila.

Pisze pani, że podaje swemu pieskowi ziołowe herbatki, które może i nie szkodzą naszym pupilom, ale też są mało skuteczne. Dobrze, że nie stosuje pani relanium jak wielu właścicieli czworonogów. Relanium jest psychotropem ludzkim i często może nie działać, a nawet może jeszcze bardziej psa pobudzić i wtedy dopiero zaczyna się koszmar dla psa i całego otoczenia.

Powiem tak: wielu właścicieli podobnie postępuje i jest to poważny błąd. Relanium teoretycznie uspokaja, ale pies dalej się boi się, a nawet jeszcze bardziej niż przed podaniem środka.

Dlatego należy stosować preparaty, które obniżają poziom lęku i łagodnie uspokajają. Bardzo ważne jest, aby świadomość była zachowana, gdyż wiele psów tracąc świadomość zaczyna się lękać. Calmex, o którym pisałem na łamach Tętna Regionu, jest idealnym preparatem, póki co jedynym na rynku polskim, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Działa przeciwlękowo, uspokajająco, zwierzę jest zrelaksowane, ma zachowaną świadomość i jest spokojne. Można go stosować u zwierząt chorych i w każdym wieku, ponieważ jest całkowicie bezpieczny, co na pewno jest bardzo ważne, szczególnie u psiaków chorych na serce.

Calmex jest na rynku lekiem nowym. Dlatego wiele osób dziwi się, że zwierzę może się nie bać, nawet jak ma w pełni zachowaną świadomość. Myślę, że warto w tym roku będzie go sprawdzić u Państwa pupili i może tak się stanie, że psiaki które Sylwestra przespały, w tym roku przywitają go na wesoło, czego Państwu i sobie życzę. Oczywiście nie polecam tego, aby psy odpalały fajerwerki, lepiej żeby bawiły się w domu.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.asprzychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.
Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

milusinscy_gru_201410

milusinscy_gru_201412 milusinscy_gru_201411

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *