To my jesteśmy dla Ucznia, a nie Uczeń dla szkoły!

to_my_jestesmy_dla_ucznia

Z Romanem Leńcem, prezesem Centrum Kształcenia NAUKA, rozmawia Marek Mostowski.

Panie Prezesie, w tym roku mija 20 lat od kiedy istnieje Centrum Kształcenia NAUKA. Od początku wprowadzane były nowości. Zauważyłem, że od jakiegoś czasu, podczas ważnych uroczystości państwowych obchodzonych pod pomnikami, pojawiali się, zapowiadani przez prowadzących, przedstawiciele Pana szkoły, przyodziani w wojskowe uniformy. Proszę powiedzieć, z czym to jest związane?

– Prawdą jest, że w tym roku będziemy obchodzić jubileusz 20-lecia istnienia szkół Centrum Kształcenia NAUKA. Na miesiąc wrzesień planujemy przygotowanie uroczystości skierowanej do naszych absolwentów. Korzystając z okazji, już dziś wszystkich naszych absolwentów zapraszam do wzięcia udziału w tej uroczystości.

Nawiązując do kierunku klasy wojskowej. W swojej ofercie od pod trzech lat posiadamy liceum ogólnokształcące dla młodzieży. W celu urozmaicenia kształcenia, wprowadziliśmy kierunki takie jak: ratownictwo medyczne, wizaż i makijaż. Analizując zapotrzebowanie i zainteresowanie pro obronnością oraz modą na klasy wojskowe, zdecydowaliśmy się na klasę o takim kierunku. Napisany został program, który uwzględniał zarówno przedmioty ogólnokształcące jak i te związane z blokiem edukacji wojskowo-obronnej. W ten sposób zorganizowaliśmy nabór. Jest to nieliczna grupa, 24 uczniów, którzy od poniedziałku do piątku chodzą w mundurach, stosując się do dyscypliny. Wśród zajęć realizowanych w tej klasie są m.in.: sporty obronne – w ramach zajęć w-fu, zagadnienia z ogólnej wiedzy o wojsku i strukturze wojskowej, regulaminach i o szkoleniu taktycznym, strzeleckim, ogniowym. We wrześniu ub.r. młodzież była na zgrupowaniu, który było zalążkiem obozu wojskowego. Na koniec roku szkolnego odbędzie się obóz typowo wojskowy w Próchnówku. Młodzież będzie nocowała w namiotach oraz realizowała zajęcia w formie praktycznej. Kierunek ten sprawdził się, młodzież chętnie występuje, jak Pan zauważył, podczas uroczystości. Uczniowie ci widoczni są na ulicach Piły, rozpoznawalni dzięki umundurowaniu. W klasie tej uczą się zarówno dziewczęta jak i chłopcy, warunek jest jeden, nie jest to miejsce dla osób, które nie przykładają się do nauki i powtarzają klasę. Chcemy rozszerzyć ten kierunek, idąc w stronę technikum. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować nabór do klasy technikum informatycznego o profilu wojskowym. Połączenie tych dwóch kierunków jest możliwe, po wprowadzeniu zagadnienia dotyczącego środków łączności, a także obsługi tzw. dronów – statków powietrznych wykorzystywanych przez siły wojskowe.

Czy będziecie wprowadzali kolejne nowinki?

– Kolejną nowością, jest powrót do kształcenia mechanika-kierowcy. Jest to kierunek, który będzie prowadzony na poziomie szkoły zasadniczej. Oferta ta skierowana jest do młodych ludzi, którzy po zakończeniu edukacji i po zdaniu egzaminu zawodowego, będą mogli dążyć do uzyskania uprawnień kierowcy TIR-a. A mamy wiedzę, że istnieje duże zapotrzebowanie na kierowców Międzynarodowego Transportu Drogowego. Ze względu na ograniczenia, chociażby wiekowe, dot. uzyskania statusu kierowcy tira, absolwent kierunku mechanik-kierowca może rozpocząć pracę za kierownicą dużego samochodu ciężarowego, służącego do przewozów na trasach międzynarodowych, w wieku 21 lat. Więc po skończeniu szkoły zasadniczej, posiadając niezbędną wiedzę, może jako młodociany pracownik, rozpocząć cykl szkoleń indywidualnych, które otworzą mu drogę do prowadzenia tirów.

A co z pozostałymi propozycjami edukacyjnymi?

– Wśród naszej oferty znajdują się nadal kierunki takie jak: technik fryzjerstwa, technik weterynarii, technik hotelarz oraz kucharz w szkole zasadniczej. W nadchodzącym roku szkolnym odbędzie się ostatni nabór do technikum farmaceutycznego, w całej Polsce będzie to ostatni nabór. Nie będzie można już kształcić technika farmaceutycznego. Moim zdaniem, decyzja o likwidacji kształcenia farmaceutycznego na poziomie technikum, a pozostawienie jedyne na poziomie studiów magisterskich, za kilka lat okaże się nietrafioną, tak samo jak przed laty decyzja o likwidacji kształcenia pielęgniarek. Więc namawiam, wszystkich tych, którzy chcieliby jeszcze skorzystać z możliwości kształcenia w tym kierunku, to teraz jest ostatnia szansa.

Jest takie powiedzenie: „Każda pliszka swój ogon chwali”, jak by pan zachęcił kandydatów, wszystkich którzy jeszcze nie zdecydowali się gdzie podjąć naukę?

– Jesteśmy otwarci na zainteresowanych, organizowane są dni otwarte, podczas których kandydaci mają okazję na własne oczy przekonać się o standardzie kształcenia. Jesteśmy otwarci, na każdego potencjalnego kandydata, zapraszamy w każdej chwili. Nasza szkoła jest otwarta, każdy kto przyjdzie do sekretariatu zostanie poinformowany, a nawet oprowadzony po szkole. Zapraszamy również na naszą stronę internetową (www.nauka.pila.pl), gdzie prezentowana jest cała nasza oferta. Większość naszych kierunków jest bezpłatna, a dodatkowo oferujemy różnego rodzaju stypendia oraz inne formy pomocowe. Dla młodzieży spoza naszego miasta mamy również miejsca noclegowe. Moja wizja szkoły jest taka, że to my jesteśmy dla Ucznia, a nie Uczeń dla szkoły. To my mamy pomóc rodzinie wychować młodego człowieka. W naszej szkole jest pedagog na etacie, który w momencie pojawienia się problemów współpracuje z rodzicami, aby pomóc temu młodemu człowiekowi.

Dziękuję za rozmowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *