W Dzień Jedności Niemiec

3 października br. w Starostwie Powiatowym w Pile przebywała kilkudziesięcioosobowa grupa gości ze Stowarzyszenia Powiat Pilski – Schwalm-Eder, z partnerskiego powiatu w Niemczech. Wizyta przypadła na dzień, w którym w Niemczech obchodzone jest święto państwowe upamiętniające zjednoczenie Niemiec w 1990 roku.

Do Piły przyjechali członkowie Stowarzyszenia oraz urzędnicy Starostwa Powiatowego w Hombergu. Powitał ich starosta pilski Eligiusz Komarowski wraz z wicestarostą Stefanem Piechockim i etatowym członkiem zarządu Przemysławem Pochylskim.

– Cieszę się, że możemy spotkać się w tak wyjątkowym dniu jak Dzień Jedności Niemiec – mówił starosta Eligiusz Komarowski. Pamiętam tamte czasy, kiedy jako sportowiec wyjeżdżałem i do wschodnich, i do zachodnich Niemiec. Byłem też świadkiem upadku muru berlińskiego. Życzę wszystkiego najlepszego z okazji waszego święta i mam nadzieję, że pobyt na terenie powiatu pilskiego oraz naszego kraju będzie dla państwa niezwykle udany.

– Od 2001 roku jestem odpowiedzialny w Schwalm-Eder za partnerstwo, i z perspektywy lat mogę powiedzieć, że współpraca z państwem to ogromna przyjemność – mówił Dieter Werkmeister ze Starostwa Powiatowego w Hombergu. Pan starosta wspomniał o Dniu Jedności Niemiec – to dla nas bardzo ważne święto i cieszymy się, że możemy obchodzić je dziś wspólnie z wami – naszymi przyjaciółmi z Polski.

Tak naprawdę działają dwa Stowarzyszenia Powiat Pilski – Schwalm-Eder. Jedno z siedzibą w Hombergu, stolicy powiatu Schwalm-Eder, a drugie w powiecie pilskim. Powstały one na bazie długoletniej współpracy obu samorządów.

– Naszym celem jest umożliwienie współpracy na wielu płaszczyznach, a przede wszystkimi między naszymi gminami (taka współpraca już jest z gminą Łobżenica), związkami i stowarzyszeniami oraz szkołami. Bardzo liczymy też na wsparcie tych działań przez nasze starostwa – tutaj w Pile, jak i u nas w Hombergu  – mówił Karl Grossenbach, prezes Stowarzyszenia Powiat Pilski – Schwalm-Eder w Hombergu.

– Uważam, że współpraca na poziomie gmin, a nawet sołectw jest bardzo dobrym kierunkiem – dodał Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.U nas, podobnie jak u państwa, jest bardzo wiele niezwykle aktywnych sołectw, które budują tradycje lokalnych społeczności, i tu właśnie widzę duże pole do współdziałania.

Goście z Niemiec odwiedzą Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, będą w Sanktuarium w Górce Klasztornej oraz w Sadach Krajny w Białośliwiu. Będą także zwiedzać Gdańsk oraz Toruń.

A.M.

w_dzien_jednosci_niemiec00

w_dzien_jednosci_niemiec06 w_dzien_jednosci_niemiec01 w_dzien_jednosci_niemiec02 w_dzien_jednosci_niemiec03 w_dzien_jednosci_niemiec04 w_dzien_jednosci_niemiec05

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *