Wielkie Otwarcie Klubu BARKA po remoncie!!!

W niedzielę, 27 września, o godz. 18.00 w Klubie Muzycznym BARKA Piła ul. Wodna (rzeka Gwda) rozpocznie się Koncert JRM (JIG REEL MANIACS) Celtyckie brzmienie i smak!!! Wstęp: 10 zł.

JRM czyli Jig Reel Maniacs 25 lat historii poznańskiej grupy Celtic Fusion (jesień 2015)

Zespół JRM, Jigowo-Reelowi Maniacy, jedna z najstarszych formacji muzyki irlandzkiej w Polsce, od 25 lat gra tradycyjną muzykę celtycką (irlandzką, szkocką, walijską, bretońską, galicyjską) łącząc ludowe brzmienia z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata. Muzykę zespołu trudno sklasyfikować jednoznacznie – to nurt World Music inspirowany celtycką spuścizną muzyczną, a czerpiący również z takich kierunków jak jazz, rock, reggae, funk i chillout – najkrócej: Celtic fusion. JRM jest jednym z najbardziej energetycznych, niepowtarzalnych i wyjątkowych zespołów koncertowych w Polsce; swoją spontanicznością i bezpośredniością od lat podbija serca wielu słuchaczy.

Historia: Powstanie JRM (niegdyś kojarzonego pod nazwą The J.R.M. Band lub JRM Band) zainicjowali na przełomie 1989 i 1990 roku Szkot Rory Dallas Allardice i Jacek Podbielski i Michał Jankowski. To od inicjałów imion założycieli pochodzi nazwa zespołu. Zespół od samego początku istnienia zasłynął ze świetnych koncertów i spektakli, które do dziś są podstawą działalności grupy muzyków i przyjaciół tworzących skład zespołu. Grupa wykonuje repertuar opierający się na tradycyjnych standardach celtyckich (utwory instrumentalne: jigi, reele, hornpipe’y, arie, polki, walce; połączone w żywiołowe wiązanki oraz songi śpiewane po iro-angielsku i gaelicku) oraz stylowych kompozycjach i aranżacjach własnych.

Dzisiejsze JRM to powrót do fascynacji dwoma podstawowymi rytmami i tańcami celtyckimi jakim są jig i reel. Stąd skrót JRM jest rozwijany jako Jigowo-Reelowi Maniacy. Zespół inspiruje tradycyjna melodyka celtycka (głównie irlandzka i szkocka) i charakterystyczne dla niej instrumentarium (skrzypce, akordeon, flażolety, saksofon sopranowy oraz dudy), które wspierają harmoniczne przestrzenie instrumentów klawiszowych oraz sekcja gitarowa (gitary akustyczna i elektryczna) oraz rytmiczna (gitara basowa i perkusja). Celtyckie melodie oparte na nowoczesnych i zróżnicowanych rytmach i harmonii kojarzonej z różnymi nurtami sprawiają, że przy dźwiękach JRM nie sposób się nudzić.

Spontaniczne improwizacje JRM i kontakt muzyków z publicznością to gwarancja doskonałej zabawy i satysfakcji publiczności przyzwyczajonej do energetycznego tańca, jak widzów spragnionych uważnego słuchania. Jigowo-Reelowi Maniacy wydali dotychczas dwie płyty, jedną koncertową kasetę In the Pub (1996) i drugą studyjną Cosa Gan broga (2009), lecz podstawa działania zespołu to żywiołowe koncerty grane w Polsce i za granicą (około 1500 od 1990 roku tj. kilkadziesiąt rocznie). We wrześniu 2011 grupa zarejestrowała koncert w Piwnicy Farnej w Poznaniu i wydała dokument z tego koncertu w postaci video clipu live w 2012 roku: http://www.youtube.com/embed/d0gj2cqXgqw; a od kwietnia 2013 do dziś rejestruje koncerty, z których materiał jest na bieżąco przygotowywany do wydania w formie CD live.

Szeroki skład Jig Reel Maniacs:

Krzysztof Brych (flażolety, akordeon, dudy, saksofon, harmonijka, pianino, moog)
Michał Jankowski (gitara akustyczna)
Tomek Urban (skrzypce)
Krzysztof Łangowski (gitara elektryczna; realizacja dźwięku)
Piotr Kichler (perkusja)
Mariusz Sprutta (gitara basowa, śpiew, narracje)
Artur Grudziński (pianino elektryczne, instrumenty klawiszowe)
Aleksander Brych (flety i flażolety)

Miasto rodzinne: Poznań

http://www.jrm.art.pl/
http://www.jrm.art.pl/video.html
https://www.facebook.com/pages/JRM-Jig-Reel-Maniacs-Jigowo-Reelowi-Maniacy

Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/954791344577903/

Joanna Naranowicz
(organizator koncertów i imprez muzycznych)

wielkie_otwarcie_klubu10

wielkie_otwarcie_klubu11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *