Wizyta gości z Niemiec

Na zaproszenie Stowarzyszenia Partnerstwa Powiatu Schwalm – Eder i Powiatu Pilskiego w przedostatnim tygodniu września br. w Polsce przebywała 33-osobowa grupa mieszkańców partnerskiego powiatu Schwalm – Eder w Hesji (Niemcy).

 

Goście w drodze do Piły zatrzymali się w Szczecinie, gdzie przez 2 dni zwiedzali to piękne miasto. Następnie udali się do stolicy naszego powiatu skąd przez kolejne dni poznawali partnerskie gminy. Najpierw udali się do Łobżenicy, gdzie po spotkaniu w urzędzie z Burmistrzem Piotrem Łososiem przeszli do stanicy klubu motorowego „Krajna Motors Team”, a następnie spacerowali uliczkami miasta. W szczególności uznanie wśród uczestników wycieczki zyskał pięknie zrewitalizowany Plac Wolności. Następnym punktem zwiedzania było Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej. Ostatnim akordem dnia był wieczór partnerski w Agroturystyce „Łososiówka” Grażyny i Zbigniewa Łososiów z udziałem Burmistrzów: Wyrzyska Bogusławy Jagodzińskiej, Łobżenicy Piotra Łososia oraz Miasteczka Krajeńskiego Krzysztofa Jacka Oświecimskiego. Ten ostatni otrzymał z rąk prezesa niemieckiego Stowarzyszenia Dietera Werkmeistera zaproszenie Burmistrza Korle do odwiedzenia tej niemieckiej gminy w celu nawiązania partnerskich relacji. Oprawę muzyczną stworzyli: Dawid Krzyk oraz Ewa i Andreas.

 

Kolejny dzień upłynął pod znakiem wizyty w gminie Wyrzysk, gdzie po oficjalnym spotkaniu z Panią Burmistrz i przedstawicielami wyrzyskiego samorządu goście udali się na spacer bulwarami wyrzyskimi, a następnie w auli Szkoły Podstawowej w Wyrzysku obejrzeli piękny występ zespołu wokalno – tanecznego „Modraki”.

 

W drodze powrotnej do Piły uczestnicy wyjazdu odwiedzili Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie, który od kilku lat owocnie współpracuje ze Szkołą Rolniczą we Fritzlar.

 

Piątkowy dzień w całości upłynął na zwiedzaniu i poznawaniu uroków Bydgoszczy. Popołudnie ostatniego dnia pobytu goście z Niemiec spędzili w Wysokiej. Najpierw spotkali się z Burmistrzem Arturem Kłyszem, a następnie udali się na strzelnicę Bractwa Kurkowego „Walochówka”, gdzie chętni mogli wziąć udział w turnieju strzeleckim. Najlepsi otrzymali medale i puchar Burmistrza. Na zakończenie oddany został salut armatni.

 

W niedzielny poranek goście, żegnani przez członków Stowarzyszenia Partnerstwa Powiatu Schwalm – Eder i Powiatu Pilskiego, po dziesięciogodzinnej jeździe powrócili do Niemiec.

 

M.M.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *