Wspólna akcja WORD w Pile i chodzieskiej policji

O tym, jak ważna jest profilaktyka, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Zwłaszcza, kiedy mówimy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. WORD w Pile oraz chodzieska Policja ponownie połączyły siły, by przeprowadzić działania informacyjne i edukacyjne ukierunkowane na bezpieczeństwo dzieci.

 

Z inicjatywy lokalnego instruktora nauki jazdy pana Andrzeja Maciejewskiego, Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży wspólnie z WORD w Pile zorganizowała na terenie Szkoły Podstawowej w Budzyniu akcję profilaktyczną dla uczniów klas II i III pod kątem bezpiecznej drogi do szkoły. Działania zrealizowano w ramach ROADPOL SAFETY DAYS, ukierunkowanych na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, a także w ramach akcji profilaktycznej „Pomachaj kierowcy” oraz „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

 

Uczniowie obejrzeli film pt. „Halo! Czy mnie widzisz?”, zapoznali się z rolą i znaczeniem elementów odblaskowych. Do edukacji uczniów wykorzystano „magiczne tuby”, które pokazują skuteczność użytkowania elementów odblaskowych. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. W tym celu uczniowie pod okiem nauczycieli, a także policjantów i profilaktyka z WORD w Pile wyszli na boisko szkolne. Dzięki uprzejmości firmy Kabat Tyre z Budzynia możliwe było zaprezentowanie dzieciom zagrożeń, jakie czyhają na nie na drodze. Do symulacji wykorzystano również radiowozy policyjne oraz samochód należący do WORD w Pile.

 

Dzieci uczyły się właściwego przechodzenia przez jezdnię, ale nie tylko. Mogły zobaczyć także, jak wygląda ta czynność z punktu widzenia kierowcy dużego zestawu, poznały z jakimi wiąże się ograniczeniami widoczności po jego stronie, ale także możliwościami zatrzymania tak dużego pojazdu. Prowadzący zajęcia wskazywali na potrzebę obserwacji drogi i jej otoczenia, zachowania szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, mówili, czym skutkuje nieostrożne wejście na przejście bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd, czy przebieganie przez jezdnię, wreszcie, jak telefon komórkowy wpływa na koncentrację i do czego może doprowadzić kiedy korzystamy z niego podczas przechodzenia przez drogę.

 

Na zakończenie akcji uczniowie otrzymali od WORD w Pile elementy odblaskowe w postaci worków i zawieszek, dzięki którym będą bardziej widoczne i tym samym bardziej bezpieczne na drodze.

 

 

Chodzieska Policja dziękuje panu Andrzejowi Maciejewskiemu, firmie Kabat Tyre z Budzynia oraz WORD w Pile za wsparcie działań profilaktycznych ukierunkowanych na bezpieczeństwo dzieci.

 

KPP Chodzież

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *