Zapalenie trzustki u psa

milusinscy_luty_2015

Jestem właścicielką 8 letniego psa, który od jakiegoś czasu choruje na zapalenie trzustki. W ostatnim numerze Tętna Regionu pisał Pan Doktor na temat tego schorzenia. Jestem Panu Doktorowi bardzo wdzięczna za te wszystkie informacje, szczególnie dotyczące żywienia. Mój pies teraz już je dietę, którą Pan zalecił tj. Intestinal 4T VetExperta i dużo lepiej się po tym czuje. Niemniej jednak chciałabym jeszcze dopytać się Pana Doktora, czy istnieją jeszcze jakieś leki, które można by podawać w takich przypadkach. Janina z Wałcza.

Pani Janino, zapalenie trzustki kontroluje się dietą. Można powiedzieć, że wyłącznie dietą, gdyż właściwa lub niewłaściwa dieta decyduje tu o życiu zwierzęcia. Jak sama Pani pisze, gdy zaczęła Pani stosować dietę Intestinal 4T, to pies czuje się lepiej. Najgorsze by było w tym przypadku nieprzestrzeganie diety.

Niemniej jednak w przypadkach ciężkich, gdy dieta nawet najlepsza nie daje szansy na życie, lub gdy też chcemy, aby ostre zapalenie trzustki już nigdy nie wróciło, to można pokusić się o stosowanie dwóch rodzajów leków. Można stosować leki zobojętniające sole żołądkowe, które zneutralizują zbyt niskie PH soku żołądkowego, a tym samym zmniejszą PH w dwunastnicy, co wpłynie korzystnie na pracę trzustki.

Drugim rozwiązaniem może być podawanie enzymów trzustkowych doustnie. Enzymy podane doustnie hamują produkcję enzymów przez trzustkę, co powoduje, że trzustka się „wycisza”, a tym samym leczy. Niestety enzymy muszą być podane z pominięciem żołądka, aby nie powodowały jego drażnienia i swojego unieczynnienia. Muszą uwolnić się zaraz w dwunastnicy, co spowoduje ich rozpoznanie przez trzustkę, a tym samym zmniejszy produkcję enzymów trzustkowych.

Jedynym lekiem, który można w tym przypadku stosować jest LYPEX. Jest to preparat produkowany w Anglii przez firmę Vet Plus. Wymyślono go do leczenia zewnątrz wydzielniczej niewydolności trzustki, która jest zupełnie innym schorzeniem od zapalenia trzustki, polegającym na niewystarczającej produkcji enzymów trzustkowych. Niemniej jednak jest genialnym lekiem, który z dużym powodzeniem można stosować w ostrym, bądź przewlekłym zapaleniu trzustki, co przekazała nam dr Emma Farell z Anglii, którą w zeszły roku mieliśmy zaszczyt gościć na konferencji naukowej w naszej przychodni.

Enzymy trzustkowe zawarte w kapsułce LYPEXU dodatkowo są zabezpieczone w mikrokapsułkach, dzięki czemu są chronione przed działaniem soków żołądkowych. Zawartość kapsułki należy wysypać i podać zwierzęciu bezpośrednio do pyska. Mikrokapsułki mijają nietknięte żołądek i zaraz po dostaniu się do dwunastnicy ulegają rozpuszczeniu i uwalniają enzymy trzustkowe.

Od zeszłego roku z dużym powodzeniem podajemy LYPEX w ciężkich, ostrych zapaleniach trzustki, jak i w przewlekłych zapaleniach tegoż narządu,. Śmiem twierdzić, że tylko dzięki zastosowaniu LYPEXU, kilku naszych czworonożnych przyjaciół żyje, co przekłada się na dużą wdzięczność właścicieli.

Wracając do meritum sprawy dotyczącej poważnych problemów z przewlekłym zapaleniem trzustki, to należy przede wszystkim przestrzegać rygorystycznie diety i jeśli to możliwie stosować preparat LYPEX.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.asprzychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *