Zobacz Wielkopolskę pływając po rzekach, jeziorach i kanałach

fot_wielkopolska

Jeżeli jesteście fanami alternatywnych form podróżowania i nie obawiacie się wody, powinniście rozważyć możliwość zobaczenia Polski, z pokładu łodzi, barki, a nawet kajaka. Coraz więcej turystów decyduje się właśnie na taką formę spędzania wolnego czasu. Nie wszyscy przecież mogą pozwolić sobie na drogie wyjazdy zagraniczne, chyba że uda im się wygrać pieniądze w kasynie Betinia Casino lub trafić szóstkę w totka.

W naszym kraju do najczęściej wybieranych przez turystów szlaków wodnych należą oczywiście jeziora mazurskie, a także spływy kajakowe Krutynią, Czarną Hańczą i Dunajcem. Jednak dla wszystkich tych, którzy poszukują nieco mniej zatłoczonych szlaków wodnych, kontaktu z dziką przyrodą oraz możliwości odkrycia nowych, fascynujących miejsc, z pewnością warto polecić zwiedzanie Wielkopolski z pokładu łodzi, barki lub kajaka. Z myślą o nich właśnie powstał szlak wodny o nazwie Wielka Pętla Wielkopolski. To turystyczna droga wodna o długości prawie 700 kilometrów, która rozpoczyna się na granicy polsko – niemieckiej w Kostrzyniu nad Odrą i prowadzi Dolną Wartą przez Gorzów aż do Santoka. Tutaj, można wybrać spływ na południe w kierunku Skwierzyna, Wronek, Poznania, aż do Konina i Kanału Ślesińskiego. Inną opcją jest podróż z Santoka w kierunku wschodnim po wodach Noteci przez Drezdenko, Czarnków, aż do Bydgoszczy. Dzięki połączeniu tego miasta z korytem Górnej Noteci, możemy przepłynąć na południe, w kierunku Konina, przy okazji zwiedzając historyczne miejsca związane z protoplastami dynastii Piastów; Kruszwicę i jezioro Gopło. Turyści decydując się na przepłynięcie Wielkiej Pętli Wielkopolski, mogą kontynuować swoją podróż, korzystając ze świetnego skomunikowania tego szlaku wodnego z innymi drogami. W Kostrzyniu przez Odrę, można przepłynąć do Niemiec i dalej kanałami Branderburgii i Europy Zachodniej, do belgijskiej Antwerpii. Pętla jest także połączona Kanałem Bydgoskim z Wisłą i innymi polskimi drogami wodnymi na południu i północnym – wschodzie. Teoretycznie, rozpoczynając podróż w Wielkopolsce i kierując się na wschód można dopłynąć aż do litewskiej Kłajpedy.

W ostatnich latach na szlaku wyznaczonym przez Wielką Pętlę Wielkopolski intensywnie rozwijano infrastrukturę turystyczną. Powstały nie tylko miejsca noclegowe, w rodzaju kwater czy hoteli, ale także mariny z zapleczem sanitarno-technicznym. W sumie na całej trasie znajduje się blisko 60 przystani wodnych z pomostami i dostępem do elektryczności i toalet. Turyści, którzy nie posiadają swojego sprzętu, mogą skorzystać z oferty wielu lokalnych firm. Organizują one profesjonalne spływy kajakowe, z dowozem na miejsce.

Zwiedzanie Wielkopolski z perspektywy wody, to niesamowita podróż i kontakt z dziką przyrodą. Jednak Wielka Pętla Wielkopolski, to nie tylko szlak wodny, to także możliwość skorzystania z wielu, innych form rekreacji; turystyki pieszej, rowerowej, a także jazdy konnej.

M.M.