Jak dbać o psa podczas zimowych spacerów

milusinscy_sty_22

Dzień dobry, moja sunia Zuzia bardzo cierpi z powodu niskich temperatur. Nie może wtedy chodzić, podskakuje na łapkach, widać, że ją bolą. Ciągle ma podrażnioną skórę między palcami i popękane opuszki. Smaruję łapki wazeliną przed spacerem, ale to niewiele pomaga. Kupiłam jej nawet buciki, ale o dziwo, ma duży problem z chodzeniem w tych butach. Jak mogę jej pomóc? Ania z Piły.

Pani Aniu, zima to ciężki okres dla psich łap. Czynniki drażniące takie jak niska temperatura, lód, śnieg oraz sól negatywnie wpływają na zdrowie czworonogów. Opuszki łap narażone na zimową aurę mają tendencję do pękania i wycierania się. Powstają miejscowe stany zapalne, zaczerwienienia, oraz bolesne pęknięcia, które trudno się goją, ponieważ pies wychodząc regularnie na spacer, systematycznie pogarsza stan swoich łap. Z reguły problem delikatnych opuszek dotyka częściej psów z białym włosem na łapach niż z ciemnym, jednak bez względu na kolor sierści właściciel powinien codziennie sprawdzać stan opuszek swojego psa.

Profilaktykę zaczynamy od usunięcia suchą ścierką resztek lodu i śniegu z łap i przestrzeni międzypalcowych psa po spacerze. U psów z długą sierścią często pojawia się problem grudek śniegu i lodu przyczepionych do sierści. W takim wypadku dobrze jest na czas zimowy przyciąć włosy na łapach i pomiędzy opuszkami na krótko.

Oczywiście spacery z psem mającym problemy z opuszkami powinny być jak najkrótsze. Psie łapy odczuwają mniejszy dyskomfort po częstszych, a krótszych spacerach niż dłuższych. Dobrze jest też w miarę możliwości unikać posolonych/ośnieżonych tras. Wychodząc z psem, właściciel powinien zwrócić uwagę na zachowanie psa, który może dawać sygnały, że coś złego dzieje się z jego łapami i pies zaczyna odczuwać dyskomfort i ból. Do objawów możemy zaliczyć przestępowanie z łapy na łapę, stanie na trzech łapach, zatrzymywanie się i wylizywanie łap. Jeśli pies zaczyna wykazywać któryś z powyższych objawów jest to znak dla właściciela, że spacer trwa już zbyt długo.

W przypadku popękanych opuszek i stanów zapalnych dobrze sprawdzą się maści pielęgnacyjne do łap. Dobry preparat odżywi i nawilży opuszki wspomagając elastyczność skóry i ochroni ją przed wysuszeniem. Dodatkowo preparat powinien zawierać substancje dezynfekujące lub przeciwbakteryjne. Ty samym będzie można zastosować go wspomagająco przy gojeniu już powstałych otarć i pęknięć. Łapy powinny być wysmarowane przed spacerem, w razie potrzeby nawet kilka razy dziennie (w zależności od zastosowanego preparatu). Zimowe preparaty chroniące opuszki mogą być z powodzeniem stosowane także zapobiegawczo u psów zdrowych.

W sytuacjach ekstremalnych, przy bardzo niskich temperaturach, zbyt delikatnej skórze łap, długich spacerach lub kiedy powyższe rozwiązania okazują się niewystarczające można zaopatrzyć psa w buty. Dobrze dobrane obuwie potrafi przynieść ogromną ulgę uszkodzonym opuszkom. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele rodzajów butów i może być ciężko wybrać odpowiedni model. Najlepiej sprawdzą się buty w formie krótkiej „skarpetki”, zapinane na rzepy, w całości miękkie, wykonane z odpowiednich, nieprzemakalnych materiałów. Tego typu buty są zakładane są psom biorącym udział w psich zaprzęgach. Takie buty nie ograniczają ruchomości stawów psa, przez co są wygodne i dostosowują się do podłoża. Buty usztywnianie, stylizowane na ludzkie, z utwardzaną podeszwą często utrudniają psu poruszanie się. Nierzadko przyczyniają się także do urazów mechanicznych, ponieważ pies może się w nich łatwo poślizgnąć, lub źle postawić łapę ze względu na utrudnione poruszanie się.

Skórę oraz jej wytwory można także wzmacniać od wewnątrz stosując odpowiednie dodatki pokarmowe lub suplementy zawierające kwasy Omega 3 i 6, biotynę, cynk, oraz witaminy A i E. Dzięki temu opuszki będą się szybciej regenerować oraz staną się odporniejsze na niekorzystne warunki atmosferyczne.

W przypadku długo utrzymujących się zmian na łapach, lub trudno gojących się ran najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.