Kaczory. Obchody Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Kaczory. Obchody Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

  Zapalone pochodnie, powiewające flagi narodowe oraz flagi Powstania Wielkopolskiego. 27 grudnia 2021 r., godzina 16.40, rozlega się sygnał syreny. Tak na Cmentarzu Parafialnym w Kaczorach rozpoczyna się uroczystość upamiętniająca wybuch Powstania Wielkopolskiego!

  Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Kaczor i Okolic od 2012 co roku odbywają się obchody upamiętniające Powstańców Wielkopolskich, spoczywających na cmentarzach Gminy Kaczory. W 2018 r., w 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz w 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego został odsłonięty obelisk oddający hołd Powstańcom Wielkopolskim naszej gminy. Pomnik powstał dzięki staraniom, zaangażowaniu SPKiO oraz sponsorom.

  Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się o godzinie zbliżonej do godziny wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Mimo mroźnej pogody, przybyli mieszkańcy Kaczor i okolic, rodziny Powstańców, delegacja Nadleśnictwa Kaczory, Rady Sołeckiej, delegacje: Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Dziembowie, Szkoły  Podstawowej  im. Jana  Pawła II w Kaczorach, Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej II Rzeczpospolitej w Śmiłowie oraz ks. Andrzej Czerwiński, proboszcz parafii pw. św. A. Boboli w Kaczorach.

  Po wysłuchaniu hymnu państwowego i powitaniu przybyłych zostało wygłoszone przemówienie nawiązujące do tegorocznego przyjęcia przez Sejm RP ustawy, zgłoszonej przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustanawiającej święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Celem ustanowienia tego święta jest upowszechnienie wiedzy o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Inicjatywa prezydenta uzyskała poparcie posłów, a następnie została uchwalona przez Senat. 23 listopada 2021 r. w Hotelu Bazar w Poznaniu, w obecności przedstawicieli Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i władz samorządowych, prezydent podpisał ustawę. Warto dodać, że prezydent Andrzej Duda powiedział:

  „To akt dziejowej sprawiedliwości wobec Powstania Wielkopolskiego, jako niesłychanie ważnego czynu zbrojnego tamtego czasu [...], przez dziesiątki lat niedocenianego w przestrzeni ogólnopolskiej”.

  W wystąpieniu podkreślone zostało, że w chwili decyzji o przystąpieniu do powstania potrzebna było wielka odwaga i determinacja, aby dołączyć do walk o niepodległość Polski. Trzeba było odejść od stołów i pozostawić rodziny… Na zakończenie przemówienia pojawił się apel, aby nie zapomnieć o historii naszej Małej Ojczyzny i oddawać hołd wszystkim, którzy walczyli w Powstaniu Wielkopolskim.

  Następnie głos zabrali sołtys Kaczor Henryk Witt oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziembowie Elżbieta Kozak, a młodzież przedstawiła krótki rys historyczny powstania. Po odczytaniu nazwisk powstańców wzniesiono okrzyk „Cześć i chwała bohaterom”!, ksiądz proboszcz Andrzej Czerwiński odmówił modlitwę w intencji Powstańców Wielkopolskich.

  Przy wtórze werbli zostały zapalone znicze oraz złożone wokół obelisku wiązanki kwiatów,   po czym wspólnie zaśpiewano „Rotę”.

  Tegoroczne uroczystości zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kaczor i Okolic upamiętniające bohaterskich Powstańców, były po raz pierwszy obchodami święta państwowego, nazwanego Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

  E.S.

  kaczory_obchody_zwycieskiego

  kaczory_obchody_zwycieskiego_02 kaczory_obchody_zwycieskiego_03