Mniejsze środki unijne dla polskich rolników. Wsparcie dla pszczelarzy | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Mniejsze środki unijne dla polskich rolników. Wsparcie dla pszczelarzy

8 czerwca na konferencji prasowej ludowcy na czele z posłem Krzysztofem Paszykiem, Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim oraz Wicestarostą Pilskim Stefanem Piechockim zgodnie ocenili, że na nic zdało się wymachiwanie przez PiS szabelką w Brukseli. Polscy rolnicy w nowym unijnym budżecie stracą gigantyczne środki – ponad 5 mld euro. O tyle mniej pieniędzy z Unii Europejskiej popłynie nad Wisłę w latach 2021-2027.

Poseł PSL Krzysztof Paszyk skomentował negocjacje w sprawie nowego budżetu Unii Europejskiej. Jak mówił, Polsce grożą potężne cięcia środków europejskich w ramach unijnej polityki rolnej i polityki spójności.

-2,5 miliarda euro mniej na dopłaty dla rolników, kolejne 2,5 miliarda mniej na rozwój obszarów wiejskich – to jest rachunek, jaki zapłaci polska wieś za nieodpowiedzialną i awanturniczą politykę PiS. Co więcej, ciągle problemem pozostaje kwestia niezależności sądów, która może spowodować dalsze konsekwencje, wymierne i liczone w miliardach euro. Wszystko to spowodowali ci sami politycy, którzy obiecywali podwojenie dopłat dla polskich rolników- mówi poseł Krzysztof Paszyk.

Poseł ziemi pilskiej nazwał skandalem i skokiem na kasę Polaków” wprowadzoną przez rząd PiS nową opłatę paliwową, która podniesie ceny paliw na stacjach, o co najmniej 10 groszy na litrze. Według posła PSL Ceny na stacjach i tak są już wysokie. Kolejna podwyżka cen paliw przełoży się na wzrost cen towarów i usług i uderzy w najuboższych Polaków.

Obecny na konferencji prasowej Krzysztof Grabowski poinformował o wynikach konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”. Ponad 3 mln zł trafi do ponad 150 sołectw w całym województwie. Małe granty (do 30 tys. zł), od lat przyznawane sołectwom w ramach tego konkursu, wpływają na zmianę najbliższego otoczenia.

Odpowiadając na potrzeby pszczelarzy Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył 3 mln zł na wsparcie dla pszczelarzy. W całej Wielkopolsce w tym roku będzie posadzonych 24, 5 tysiąca drzew miododajnych. Na dotacje przeznaczono 1 mln 600 tysięcy zł. Jedną z gmin, która to wsparcie otrzymała jest Łobżenica. Ponadto samorząd województwa wielkopolskiego planuje przeznaczyć niespełna 2 mln złotych dla związków pszczelarskich na wymianę węzy pszczelarskiej (szablony plastra pszczelego, które umieszczane są w ulach). Pomysł jest pilotażowy, a narodził się po organizowanym przez Urząd Marszałkowski Forum Pszczelarskim. Celem całego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół.

Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego odniósł się do kwestii szacowania szkód łowieckich. Jak mówił, stanowisko PSL jest jasne: sołtysi nie są od szacowania szkód. Ustawa o prawie łowieckim musi zostać zmieniona.

Ludowcy nie chcą jeszcze zdradzić, kto będzie kandydatem na prezydenta Piły. Jest kilka wariantów i być może za miesiąc poznamy nazwisko ludowców na ten urząd. Jak mówi Krzysztof Paszyk inne partie polityczne biją pianę i skupiają się na personaliach. Natomiast oni w najbliższych tygodniach chcą pokazać, co Polskie Stronnictwo Ludowe zrobiło w ostatnich latach dla mieszkańców Północnej Wielkopolski”. Rozliczyć się przed wyborcami z ostatnich czterech lat. A następnie, gdy będzie ogłoszona kampania wyborcza to poinformują, z kim pójdą i z jakimi nazwiskami do wyborów samorządowych.

(SE)

mniejsze_srodki_unijne00

mniejsze_srodki_unijne14 mniejsze_srodki_unijne01 mniejsze_srodki_unijne02 mniejsze_srodki_unijne03 mniejsze_srodki_unijne04 mniejsze_srodki_unijne05 mniejsze_srodki_unijne06 mniejsze_srodki_unijne07 mniejsze_srodki_unijne08 mniejsze_srodki_unijne09 mniejsze_srodki_unijne10 mniejsze_srodki_unijne11 mniejsze_srodki_unijne12 mniejsze_srodki_unijne13