Największy pożar lasu na terenie RDLP w Pile w Nowym Millenium | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Największy pożar lasu na terenie RDLP w Pile w Nowym Millenium

Nadleśniczy z Nadleśnictwa Trzcianka wyznaczył 10.000 złotych nagrody za pomoc w schwytaniu podpalacza przez którego spłonęło ok. 28 ha lasu.

Wiadomość o pożarze nadeszła w piątek ok. godziny 14. Snujący się dym zauważył leśniczy z sąsiedniego leśnictwa Pańska Łaska. Jak się później okazało w leśnictwie Rychlik doszło do serii podpaleń.

- To było 8 – 10 punktowych zarzewi ognia oraz jeden liniowy na odcinku ok. 1 km wzdłuż drogi leśnej – relacjonuje pilot  „Dromadera”, który przyleciał gasić pożar.

W ich wyniku powstały 4 pożary lasu. Brak opadów, niska wilgotność ściółki leśnej i wiatr sprzyjały szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożaru. Straty byłyby jeszcze większe gdyby nie sprawnie przeprowadzona akcja gaśnicza, w której brali udział strażacy, leśnicy i pracownicy zakładów usług leśnych.

W gaszeniu brało udział 19 jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego oraz pilskiego.

Do akcji ratowniczo – gaśniczej włączyły się samoloty – 3 „Dromadery” stacjonujące na terenie  RDLP w Pile oraz 1 „Dromader” z RDLP w Szczecinie. W sumie – w trakcie 14 h 20 minut – 4 samoloty wykonały 30 gaśniczych zrzutów, co daje łącznie 60 000 m3 wody.

Pożar został opanowany ok. godz. 19. Praca strażaków, leśników i pracowników zakładów usług leśnych jeszcze się nie skończyła – na pożarzysku w dzień i w nocy trwa akcja dozorowania.

Dominika Nadolna
Fot. Michał Nowak

najwiekszy_pozar_lasu1_01

najwiekszy_pozar_lasu1_08 najwiekszy_pozar_lasu1_02 najwiekszy_pozar_lasu1_03 najwiekszy_pozar_lasu1_04 najwiekszy_pozar_lasu1_05 najwiekszy_pozar_lasu1_06 najwiekszy_pozar_lasu1_07