Narcyzm, snobizm czy buta? | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Narcyzm, snobizm czy buta?

Człowiek, jako istota myśląca, od pradziejów dążył do doskonałości… i zdobywania władzy. Z większych grup plemiennych, a później społecznych wyłaniał się przywódca, lider, który albo wykorzystywał ją (władzę) do rozwijania zarządzanej arendy i poprawiania bytu swoich „poddanych”, albo starał się trzymając swój lud w ryzach, odbierać im prawo decydowania o swoim losie. Nie jest niczym anormalnym, że homo sapiens dąży do bycia pierwszym w każdej dziedzinie życia, bo przecież podobnie jest w wśród ziemskiej fauny.

Jednak bycie pierwszym za wszelką cenę niejednokrotnie tworzyło miast przywódców, będących „ojcami” danej społeczności, zwykłych satrapów, a niejednokrotnie dyktatorów, dla których celem była władza absolutna. Niestety, na świecie nadal istnieją dyktatorzy – może nie na miarę Hitlera czy Stalina – będący bombami z opóźnionym zapłonem!

Na szczęście w Polsce jeszcze nie ma takiego zagrożenia. Jest w miarę spokojnie i prawie normalnie. Nie widać na horyzoncie Pol Pota, Saddama Husajna czy choćby Łukaszenki… i dzięki Bogu!

Są jednak w kraju nad Wisłą „osobistości” zawiadujące jednostkami samorządu terytorialnego, posiadające władzę czasową, które lubują się w lansowaniu swojej osoby i promowaniu na wszelkie możliwe sposoby swego oblicza. Nie, nie są to dyktatorzy, bardziej lanserzy. Najważniejsza jest ona, a nie jednostka przezeń zarządzana. I choć zapewne wie, że jest tylko efemerydą, jednak stara się być jak Król Słońce, któremu przypisuje się słowa „Państwo to ja”.

I a propos, mała ciekawostka. Wpisując w google hasło „Piła”, po prawej stronie pokazuje się krótka notka opisowa z mapką oraz zdjęciem panoramy miasta. Gdy wpiszemy „Urząd Miasta Piły”, zobaczymy notkę, zdjęcie budynku urzędu wraz z fragmentem planu miasta. A gdy wpiszemy „Powiat Pilski”, zgadnijcie co ukaże się naszym oczom? Zgadza się, notka opisowa, mapka powiatu, a na zdjęciu nie panorama fragmentu powiatu, lecz… starosta pilski siedzący za biurkiem. Czy wobec tego nie warto by sparafrazować powiedzenia Ludwika XIV na – „Powiat to Ja”?

Marek Mostowski

pod_lupa_sty_201800

pod_lupa_sty_201805 pod_lupa_sty_201801 pod_lupa_sty_201802 pod_lupa_sty_201803 pod_lupa_sty_201804