Pasieka Społeczna stała się faktem! | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Pasieka Społeczna stała się faktem!

  W sobotę 25 lipca 2020 pszczoły zamieszkały w Pasiece Edukacyjnej i Ogrodzie Społecznym tworzonym przez Fundację Pszczoła na terenie Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile.

  Na podstawie projektu zieleni przygotowanego przez Pracownia Sztuki Ogrodowej / Agnieszka Hubeny-Żukowska, mieszkańcy Piły i okolic, ale również przyjaciele wolontariusze z Poznania  posadzili pierwsze krzewy i drzewa.

  Zastało przygotowane i zabezpieczone pasieczysko. Płot prawie w całości został postawiony przez przyjaciół ze Stowarzyszenia Jeziorki Aktywna Wieś.

  W ulu, pomalowanym wcześniej przez dzieci, zamieszkały piękne pszczoły polskiej rasy Krainka linii Galicja.

  - Galicja to linia wyprowadzona w pasiece hodowlanej Gospodarstwa Pasiecznego „Pasieka Szeligów”. „Pszczoła ta bardzo dobrze sprawdza się w przydomowych pasiekach ze względu na jej łagodne zachowanie”– zapewnia hodowca na stronie internetowej.

  „Właśnie ze względu na łagodne cechy została wybrana do naszego miasta, nasza pasieka ma charakter społeczny i moim obowiązkiem jest dbać o bezpieczeństwo wolontariuszy, którzy pracują i będą wypoczywali w tym ogrodzie”-  mówi prezeska Fundacji Pszczoła Bożena Wola.

  „Działania proklimatyczne są celem i wyróżnikiem naszego Instytutu Dobrze jest mieć takich partnerów jak Fundacja Pszczoła i projektantka ogrodów Agnieszka Hubeny-Żukowska. Cieszę się, że mamy pszczoły na UAM w Pile!” – wyrażał swoją radość dr Paweł Michał Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM.

  „Krzewy, będą stanowiły żywopłot…” – wyjaśnia projektantka, która osobiście dołączyła do pierwszych prac – „… i zabezpieczenie przed zwierzętami, których jest sporo w tym rejonie Piły. Przede wszystkim rośliny są miododajne i pyłkodajne, są zatem doskonałym uzupełnieniem diety pszczół. Mamy tu maliny, czarne porzeczki, czy dereń jadalny. To dopiero początek, bo do projektu wybrałam prawie 70 gatunków roślin, które będziemy sukcesywnie dosadzać.”

  Fundacja Pszczoła uczy i pokazuje, jak harmonijnie współistnieć w środowisku naturalnym. Prowadzi zajęcia edukacyjne w przedszkolach, szkołach, na uczelniach, współpracuje również z firmami, które troszczą się o świat, w jakim funkcjonują.

  (SE)

  pasieka_spoleczna1_01

  pasieka_spoleczna1_09 pasieka_spoleczna1_02 pasieka_spoleczna1_03 pasieka_spoleczna1_04 pasieka_spoleczna1_05 pasieka_spoleczna1_06 pasieka_spoleczna1_07 pasieka_spoleczna1_08