Patriotycznie zrobiło się w pilskim parku | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Patriotycznie zrobiło się w pilskim parku

Rok 2018 jest bez wątpienia rokiem szczególnym dla każdego Polaka. 100. rocznica odzyskania przez kraj nad Wisłą niepodległości… to nie w kij dmuchał. Właśnie ten rok jubileuszowy przepełniony jest różnego rodzaju wydarzeniami upamiętniającymi tę jakże ważną datę z historii. Jedną z imprez, z nurtu kultury, był koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, który odbył się w ramach popularnego, wakacyjnego cyklu „Parkowe Spotkania”. Tym razem w pilskim Parku Miejskim wokaliści z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zaprezentowali licznie zebranej publiczności wiązankę pieśni patriotycznych.

Nie jest tajemnicą, że w każdym z nas, potomków Lecha, żarzy się iskra patriotyzmu, którą trzeba tylko rozdmuchać, aby rozgorzał wielki płomień. Ową iskrę próbowali rozżarzyć młodzi śpiewacy operowi z Bydgoszczy, prezentując znane pieśni i piosenki patriotyczne. I trzeba przyznać, że robili to w mistrzowski sposób, z godną podziwu swadą.

O mój rozmarynie, Dziad i baba Moniuszki do słów Kraszewskiego, Aria Skołuby z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki, Znasz li ten kraj, Płynie Wisła, płynie, Wojenko, wojenko czy wreszcie Przybyli ułani pod okienko to tylko część repertuaru zaprezentowanego parkowym melomanom, przez Krzysztofa Zimnego – tenor, Krystiana Psujka – baryton oraz Paulinę Grabarz-Szmajdę, przy akompaniamencie młodego, utalentowanego pianisty – Marcina Wieczorka.

Tego wieczoru, w Parku Miejskim w Pile, dzięki młodym artystom z Bydgoszczy zrobiło się naprawdę patriotycznie… i sentymentalnie. I właśnie tego, szczególnie w dzisiejszych, przedziwnych czasach coraz bardziej nam potrzeba.

Tekst i foto: Marek Mostowski

patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku00

patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku32 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku01 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku02 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku03 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku04 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku05 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku06 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku07 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku08 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku09 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku10 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku11 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku12 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku13 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku14 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku15 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku16 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku17 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku18 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku19 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku20 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku21 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku22 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku23 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku24 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku25 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku26 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku27 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku28 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku29 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku30 patriotycznie_zrobilo_sie_w_parku31