Philips Lighting otworzył zmodernizowane Centrum Zastosowań Światła w Pile | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Philips Lighting otworzył zmodernizowane Centrum Zastosowań Światła w Pile

10 kwietnia na terenie zakładu Philips Lighting Poland, lidera branży oświetleniowej, odbyło się otwarcie zmodernizowanego Centrum Zastosowań Światła, które znajduje się przy Al. Powstańców Wielkopolskich 195 w Pile.

Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, pełne innowacji i inspiracji, pokazujące nowe oblicze i potencjał światła. Ze względu na wieloletnią tradycję i doświadczenie Philips Lighting, Centrum Zastosowania Światła to również miejsce gdzie firma kreuje trendy i prezentuje nowości rynkowe. To właśnie tu, jak nigdzie, dowiedzą się Państwo, co daje połączenie oświetlenia LED z technologią Internetu Rzeczy, Big Data i wielu innych.

Zanim odbyło się uroczyste otwarcie i zwiedzanie Centrum Zastosowań Światła, zgromadzonych gości, w tym władz miasta Piły, przywitał i przedstawił kierunki rozwoju Philips Lighting w nadchodzącym czasie Bogdan Rogala, prezes Zarządu Philips Lighting Poland.

- Można powiedzieć, że jesteśmy po kilkuletnim tsunami, jakie się odbyło z przejścia od zwykłej żarówki do żarówki LED. Jesteśmy w przededniu nowej ery, która już jest, ale jeszcze nie jest dotknięta przez nas – to jest wykorzystanie Internetu do sterowania i zarządzania oświetleniem. Poza tym jesteśmy w przededniu wykorzystania oświetlenia do wielu innych rzeczy, niż tylko światło – wykorzystywania do nawigacji i wykorzystania do sygnału internetowego. Pewnie jeszcze więcej powstanie takich zastosowań oświetlenia -mówił Bogdan Rogala, prezes Zarządu Philips Lighting Poland.

W celu prezentacji ostatnich innowacyjnych rozwiązań, takich jak LiFi czy platforma Interact, Philips Lighting postanowił stworzyć miejsce, w którym odwiedzający będą mogli przekonać się jak działa światło oraz co można dzięki niemu osiągnąć. To wyjątkowy projekt i jedyne takie miejsce na mapie Europy środkowo-wschodniej.

Philips Lighting co roku inwestuje prawie 5% swojego przychodu w rozwój badań nad światłem. Dzięki temu jest w stanie na bieżąco wdrażać nowe systemy oświetleniowe bazujące na najnowszych technologiach jak IoT.

Centrum Zastosowań Światła Philips Lighting w Pile zostało podzielone na kilka stref, z których każda prezentuje inne możliwości oświetleniowe:

- Strefa oświetlenia architektonicznego pokazująca grę światła i cienia oraz sposoby na osiągnięcie artystycznych efektów świetlnych;

- Strefa Basics of Light ułatwia odwiedzającym zrozumienie złożoności zjawiska światła. Przestrzeń ta została zaaranżowana tak, aby pomóc przybliżyć najważniejsze parametry oświetleniowe, oraz zrozumieć ich wpływ na dobre samopoczucie;

- Strefa biurowa pokazuje wpływ oświetlenia na ogólny komfort pracy oraz samopoczucie poprzez wspieranie cyklu dobowego pracowników;

- Strefa przemysłowa pokazuje jak zmniejszyć koszty utrzymania wielkich hal poprzez redukcję zużycia energii. To także miejsce, gdzie podkreślany jest wpływ światła na bezpieczeństwo oraz higienę pracy.

- Strefa handlowa to ostatnia z zaaranżowanych ekspozycji, w której będzie można zobaczyć, jak za pomocą światła przyciągnąć uwagę klientów do sklepu.

Podczas wizyty w Centrum Zastosowań Światła można dowiedzieć się również o koncepcji Human Centric Lighting, według której nasze ciało może być stymulowane poprzez światło, które pobudza niczym filiżanka kawy, lub relaksuje i pozwala się wyciszyć. Nagroda nobla z fizyki w roku 2017 została przyznana za odkrycie wpływu niebieskiego światła na ludzki organizm oraz funkcjonowanie zegara biologicznego, co dało podstawę do opracowania idei Human Centric Lighting.

Aby o świetle dowiedzieć się jeszcze więcej możliwe jest połączenie wizyty w Centrum Zastosowań Światła ze zwiedzaniem fabryki Philips Lighting w Pile, produkującej wysokiej, jakości źródła światła stosowane przez miliony ludzi na całym świecie.

Konfigurację systemu sterowania oświetleniem w Centrum Zastosowań Światła wspierała firma M-Light Services.

Sebastian Daukszewicz

philips_otworzyl_centrum_swiatla00

philips_otworzyl_centrum_swiatla03 philips_otworzyl_centrum_swiatla01 philips_otworzyl_centrum_swiatla02