Problemy ze stawami u psów

milusinscy_pazdziernik_2018

Piszę do Pana Doktora, bo mam problem. Mój pies coraz słabiej chodzi. Ma osiem lat, waży 60 kg i przyznam szczerze, że ciężko jest mi go odchudzić. Bolą go stawy. Leczę go silnymi lekami przeciwzapalnymi. Niestety pomoc jest chwilowa i gdy przestaje brać tabletki zaczyna tak samo słabo chodzić. Czy istnieje jakaś możliwość aby mu pomóc?

Grażyna z Szydłowa

Drodzy Czytelnicy. Niestety choroby cywilizacyjne trapią nie tylko ludzi, ale również ich pupili. Nasze psy, bardzo często jedzą dosłownie wszystko, ale jednocześnie nic wartościowego. Podobnie jak ludzie, jedzą bardzo mocno przetworzone jedzenie, które dla organizmu jest nie tylko bezwartościowe, ale przede wszystkim z pożywieniem nie ma nic wspólnego. One po prostu się opychają szczególnie, gdy jedzą marketowe karmy, w których jest wszystko co popadnie. Jakość białek, tłuszczy i wszystko, co się tam znajduje na pewno im nie służy. Konserwanty typu BHA, który jest składnikiem paliwa samolotowego to norma. Nie chcę tutaj wchodzić szczegółowo w skład tych karm. Warto jednak samemu przeanalizować to, co nasz pupil je. Choroby, które kiedyś praktycznie nie występowały, teraz stały się codziennością w przychodniach weterynaryjnych.

Psy, czy koty tyją na potęgę. Ich przewody pokarmowe, narządy wewnętrzne nie wytrzymują obciążeń pokarmowych. To samo dzieje się ze stawami, które pozbawione prawidłowego odżywiania zaczynają niedomagać. Jeżeli do tego dołączy się nadwaga to psy przestają po prostu chodzić. Tutaj najprościej podać jest objawowe leki, tak jak zrobiła pani pisząca do mnie. Niestety leczenie objawowe w tym wypadku nie ma nic wspólnego z leczeniem, gdyż pies i tak nie zostanie wyleczony. Będzie tylko coraz gorzej. Znowu odniosę się do ludzi i zapytam Państwa, czy jeżeli będziemy brać leki przeciwzapalne i przeciwbólowe zostaniemy wyleczeni? Niestety bardzo często tak się leczymy i przeważnie takie podejście kończy się operacją, na którą z NFZ musimy czekać kilka lat.

Dlatego należy leczyć przyczynowo, a nie objawowo, gdyż lecząc przyczynę mamy szansę na trwałe wyleczenie. Jeżeli nie obniżymy znacząco wagi ciała, to ucisk na stawy robi się za duży i wcześniej, czy później dojdzie do ich zapalenia, a następnie zwyrodnienia. Poza tym bardzo często psy mają lekkie zwichnięcia stawów, które będą się uszkadzały dopóki lekarz ich nie nastawi, co również doprowadzi do późniejszego zwyrodnienia.

Ja zawsze w takich wypadkach wyjaśniam właścicielowi psa, że nie należy iść na skróty lecząc same objawy. Nastawiam jak się tylko da poszczególne stawy, a następnie ustalam, jakie jest rokowanie i przedstawiam właścicielowi możliwości wyleczenia tego stanu chorobowego.

Zasadniczo należy jednocześnie odchudzać psa oraz podawać mu preparaty chondroprotektorowe, które odbudują uszkodzoną tkankę chrzęstną stawów, a także leki, które zwiększą produkcję kwasu hialuronowego w stawach.

Najlepszym preparatem chondroprotektorowym jest Sinoquin, który zawiera wyłącznie naturalne składniki najwyższej jakości odbudowujące uszkodzoną chrząstkę stawową. Poza tym jest w nim olej z kryla, który działa przeciwzapalnie przyśpieszając procesy zdrowienia.

Bardzo dobrze jest podać psu dietę, która jednocześnie będzie odbudowywała uszkodzone chrząstki stawowe jak również będzie odchudzała psa. Pamiętajmy, że otyły pies wcześniej, czy później przestanie chodzić, szczególnie, gdy jest to pies dużej rasy.

Najwyższej jakości dietą spełniającą wszystkie potrzeby psa chorego na stawy z jednoczesną dużą nadwagą jest Exclusion Metabolic&Mobility. Dieta ta w lekkich stanach chorobowych stawów zupełnie wystarcza. Pies szybko chudnie, a jednocześnie ma naprawiane stawy.

Uważam, że mając obecnie bardzo duże możliwości leczenia przyczyn większości chorób, błędem jest podawanie leków objawowych, szczególnie gdy są to sterydy niszczące cały organizm.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.