W maratonie siatkarskim w Pile lepsze KSZO

Podopieczne trenera Jacka Pasińskiego dość długo męczyły się z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski we własnej hali. Czwartego seta, prowadząc 2:1, pilanki rozpoczęły od wyniku 1:13 i przegrały go ostatecznie do 11. W tie-breaku PTPS dość długo prowadził, jednak w końcówce uległ ostrowczankom i zapisał na swoim koncie tylko jeden punkt, dwa pojechały do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Początek meczu należał do pilanek, kolejne punkty zdobywała Anita Kwiatkowska (5:2). Gdy skuteczne ataki dodała Beta Dumancić, a błąd popełniła Roksana Brzóska, o czas poprosił trener Dariusz Parkitny. W kolejnych akcjach swobodnie punktowały pilskie atakujące, a trener przyjezdnych sięgał po następne zmiany (12:5). Pojedyncze ataki Brzóski i pomyłki gospodyń pozwoliły zmniejszyć dystans (11:14). Wciąż jednak na prowadzeniu utrzymywały się siatkarki z Piły. Chociaż zawodniczki KSZO starały się wywierać presję na przeciwniczkach, te skutecznie odpierały ataki. W dalszej fazie seta punktowe bloki ustawiała Alicia Ogoms. Dwa zbicia Żanety Baran zakończyły inauguracyjną partię.

Efektowne bloki KSZO otworzyły drugą odsłonę. Za sprawą błędów gospodyń i punktowych zagrań Joanny Kapturskiej i Roksany Brzóski przyjezdne odskoczyły na sześć punktów (8:2). W krótkim czasie obie przerwy wykorzystał trener Jacek Pasiński (2:9). W uderzeniu pozostawały jednak siatkarki z Ostrowca Świętokrzyskiego, seria asów Pauliny Stroiwąs tylko powiększyła dystans (13:3). Wyjść z trudnego ustawienia pozwoliła pilankom atakiem Żaneta Baran. W kolejnych akcjach dwa asy dołożyła Oliwia Urban, a po zagraniu Bety Dumancić o czas poprosił trener Dariusz Parkitny (7:14). Dalsza część spotkania to bardziej wyrównana walka, w której inicjatywę stopniowo zaczęły przejmować gospodynie. Dobra dyspozycja na siatce Agaty Babicz i Urban sprawiły, że na tablicy wyników pojawił się rezultat 18:19. W końcówce jednak PTPS zaczął popełniać błędy, a nie do zatrzymania była Dorota Ściurka i Joanna Kapturska, co pozwoliło KSZO cieszyć się ze zwycięstwa w tej odsłonie.

Po dziesięciominutowej przerwie rozpoczęła się gra punkt za punkt. Dopiero skuteczne bloki pozwoliły pilankom odskoczyć, a do interwencji został skłoniony trener Dariusz Parkitny (12:7). Po przerwie i roszadach w składzie KSZO na nowo rozpoczęła się wymiana skutecznych ataków, na prowadzeniu pozostawały gospodynie. W drugiej fazie seta błędy własne przyjezdnych sprawiły, że na sześć oczek odskoczyły siatkarki PTPS-u. Dopiero przy zagrywce Eweliny Polak przyjezdne zaczęły odrabiać straty (20:18). Po przerwie dla trenera Pasińskiego jego podopieczne powróciły do gry. Skuteczne zagrania Anity Kwiatkowskiej i Żanety Baran przechyliły szalę zwycięstwa na korzyść zespołu z Piły.

Z wysokiego C czwartą partię otworzyły siatkarki KSZO, przy zagrywce Polak wychodząc na prowadzenie 6:0. Szybko oba czasy wykorzystał trener Jacek Pasiński. Gospodynie były zupełnie bezradne, mnożyły się błędy w ataku. Kolejne zmiany nie poprawiały gry PTPS-u. Przyjezdne grały swobodnie, górowały w ataku i skutecznie zagrywały (17:3). W dalszej fazie obie drużyny nie ustrzegły się prostych błędów, set nie stał na zbyt wysokim poziomie. W decydującą fazę przyjezdne weszły z czternastoma punktami przewagi. Ta różnica utrzymała się do końca. Atak Joanny Kapturskiej zamknął jednostronnego seta.

Po wyrównanych pierwszych akcjach z czasem na prowadzenie w piątej partii zaczęły wychodzić gospodynie. Raz po raz punktowała Agata Babicz (8:4). Gdy błąd rozegrania popełniła Julia Piotrowska, o przerwę poprosił trener Dariusz Parkitny (4:10). Po czasie skutecznie zaatakowała Ewelina Polak, jednak różnica punktowa wciąż była znaczna. To jednak nie podłamało przyjezdnych, które stopniowo zaczęły odrabiać straty. Kolejne akcje kończyły się punktowymi atakami KSZO i z przewagi gospodyń po zbiciu Aleksandry Jocić został tylko jeden punkt (10:11). Po czasie na życzenie trenera Pasińskiego dwie kolejne akcje należały już do PTPS-u (13:10). Gdy wydawało się, że gospodynie pójdą za ciosem, skutecznymi atakami popisały się Joanna  Kapturska i Roksana Brzóska (13:13). W decydującym momencie pomyliła się Alicia Ogoms, a ostatni punkt w meczu KSZO zdobyło blokiem.

Enea PTPS Piła – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 2:3
(25:20, 21:25, 25:19, 11:25, 13:15)

Składy zespołów:

PTPS: Kwiatkowska (11), Baran (9), Ogoms (16), Babicz (13), Dumancić (8), Szubert (2), Kucińska (libero) oraz Piśla (libero, 1), Kucharska (2), Stencel i Urban (3)

KSZO: Brzóska (23), Polak (5), Stroiwąs (10), Ściurka (7), Kapturska (21), Soter (1), Pauliukouskaja (libero) oraz Colik (libero), Szpak (2), Szałankiewicz (4), Jocić (1) i Piotrowska (1)