Weekendowe starty lekkoatletów pilskiej GWDY

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pierwszy weekend czerwca 2018 roku był niezwykle pracowity dla lekkoatletów pilskiej „Gwdy”. Startowali bowiem równolegle w trzech różnych imprezach, miastach od siebie odległych tj. Suwałkach, Białogardzie i Poznaniu.

W Suwałkach odbywały się Mistrzostwa Polski w wielobojach. Jedna z czołowych polskich płotkarek w kategorii juniorek Agata Trzaskalska, po krótkim okresie przygotowań specjalistycznych, odważyła się zadebiutować w siedmioboju. Występ okazał się znakomity. W gronie najlepszych polskich juniorek w tej trudnej konkurencji wywalczyła jedenastą lokatę z dorobkiem końcowym 4090 pkt. Jeszcze po sześciu konkurencjach zajmowała siódmą lokatę, dopiero znacząco straciła to bardzo wysokie miejsce w biegu na 800 m. Po zakończonej konkurencji Agata była bardzo zadowolona z dwóch względów, cieszyła się przede wszystkim, że wywalczyła dla klubu cenne punkty do ogólnopolskiego współzawodnictwa sportu młodzieżowego oraz uzyskała kilka wartościowych wyników w poszczególnych konkurencjach siedmioboju. Okazało się, że obdarzona świetnymi warunkami fizycznymi Agata właśnie w tej konkurencji ma szanse na wyniki  na najwyższym poziomie. W chwili obecnej Agata po zdaniu matury ma zamiar studiować Fizjoterapię w PWSZ  Piła. W planach sportowych natomiast w najbliższy weekend wystartuje w Mistrzostwach Polski LZS w Słubicach

W Białogardzie padły dwa wyniki na wysokim poziomie krajowym, a ich autorami było dwoje lekkoatletów „Gwdy”. Dwa tygodnie temu Sandra Szpott wywalczyła w Rudzie Śląskiej tytuł młodzieżowej wicemistrzyni Polski na 10.000 m. W Białogardzie była autorką najlepszego wyniku zawodów. Stało się to w biegu na 1500 m, w którym od początku forsowała ostre tempo, zwyciężając z dużą przewagą w czasie 4:30,04, co jest jednym z lepszych wyników w Polsce. Ponadto jest to jej nowy rekord życiowy i rekord klubu PLKS „Gwda”, w którym to rekordy zwłaszcza w biegach są bardzo „wyśrubowane” Bardzo dobrze na tych zawodach zaprezentował się też dwukrotny medalista Mistrzostw Polski Juniorów, Dawid Borowik. Pobiegł na swoim koronnym dystansie na 400 m, uzyskując bardzo dobry rezultat 49,34. Aktualnie w tabelach krajowych wynik Dawida jest na trzecim miejscu. Nadal są zatem szanse na zakwalifikowanie się do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Juniorów Młodszych na Węgrzech. Po serii startów na 800 m, najlepszy pilski biegacz Adrian Wyrzykiewicz wystartował kontrolnie na sprinterskim dystansie 200 m uzyskując wynik 23,51. Juniorzy Jan Poczewski i Krystian Szymański testowali się na 800 m, uzyskując wyniki odpowiednio 1:57,20 i 2:02,40.

Liczna grupa lekkoatletów „Gwdy” wystartowała w Mistrzostwach Wielkopolski Młodzików, z których wyniki były wliczane do Klubowej Ligi Młodzików woj. Wielkopolskiego. W ramach tych zawodów przeprowadzono też eliminacje w biegach sztafetowych do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Chorzowie. W zawodach eliminacyjnych sztafeta „Gwdy” juniorów młodszych 4×400 m zwyciężyła w czasie 3:36,51, w której biegali: Dawid Borowik, Paweł Konek, Filip Dziuba i Mieszko Tobera. W konkurencjach młodzikowskich zawodnicy wywalczyli sześć medali. Złote: sztafeta chłopców 4 x 100 m w składzie: Marcin Król, Filip Kabata, Mikołaj Kaźmierski i Mikołaj Szarejko z czasem 48,39, Marcin Król –wzwyż – 185 cm. Srebrne medale: Filip Kabata – 600 m – 1:29,19, Mikołaj Szarejko – 200 ppł – 28,65, Katarzyna Madej – wzwyż – 150 cm, 12-letnia Zuzanna Doroba – 300 m – 42,90. Wynikiem, którym wszystkich zaskoczyła, był rezultat 42,90 na 300 uzyskany przez dwunastoletnią Zuzanę Dorobę. Jest to najlepszy rezultat w tej kategorii wiekowej w Polsce. Zapewne długo się na tej pozycji utrzyma. Poza wymienionymi medalistami padło wiele wartościowych rezultatów w ekipie „Gwdy”, które minimalnie ustępowały pozycjom medalowym: Kacper Czerwiński – wzwyż – 170 cm, 13-letnia Paulina Ciesielska – 100 m – 13,45, Mikołaj Kaźmierski – 300 m – 39,51, 12-letni Oliwer Kamiński – 600 m – 1:35,56, Norbert Śliwiński – 1000 m – 3:05,79, Bartosz Czyż – 1000 m – 3:07,67, Mikołaj Macios – wzwyż- 165 cm, 13-letni Piotr Rozmiarek – wzwyż – 150 cm.

Zbigniew Łapacz