Wkrótce wybory do sejmu i senatu. Obowiązki policji w tym czasie | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Wkrótce wybory do sejmu i senatu. Obowiązki policji w tym czasie

  wkrotce_wybory

  13 października 2019 roku odbędą się wybory do Parlamentu. Policjanci na terenie całego kraju prowadzić będą wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych.

  Celem policyjnych działań podczas wyborów jest głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów.

  Przed wyborami oraz do czasu ich zakończenia należy pamiętać szczególnie o przestrzeganiu przepisów prawa mogących stanowić element naruszeń porządku prawnego w związku z wyborami. Każdorazowe naruszenie przepisów będzie stanowczo egzekwowane przez policjantów.

  Funkcjonariusze będą reagować m.in. na:

  •    naruszenie ciszy wyborczej;

  •    uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym;

  •    usunięcie flagi z budynku lokalu wyborczego lub siedziby organu administracji państwowej;

  •    wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej;

  •    uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania;

  •    agresję i akty przemocy wobec członków komisji wyborczej powodowane przez osoby głosujące.

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami za złamanie prawa wyborczego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienia wolności do lat 2.
  Policja apeluje o porządek i przestrzeganie przepisów przede wszystkich tych związanych z wyborami, a w przypadku naruszeń o ich zgłaszanie.

  (KGP)