Wystawa w skansenie w Osieku. Zapraszamy! | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Wystawa w skansenie w Osieku. Zapraszamy!

  wystawa_w_skansenie

  W skansenie w Osieku n. Notecią oglądać można „Obrazy drewnem malowane” czyli intarsje Edmunda Kapłońskiego.

  Artysta urodził się w 1927 r. w Jaroszewie koło Żnina. Z drewnem miał styczność od 12 roku życia, kiedy to przymuszony sytuacją finansową rodziny rozpoczął pracę w zakładzie stolarskim. Po wojnie przez kilka lat pracował w Bydgoskiej Fabryce Mebli Artystycznych równocześnie tworząc pierwsze intarsjowane obrazy.

  Technika intarsji znana jest w stolarstwie od setek lat i polega na łączeniu różnych gatunków drewna i wykładaniu nimi powierzchni drewnianych mebli, szkatułek itp. Dzięki różnorodności odcieni kolorów owych gatunków, można stworzyć na powierzchni stołu, szafy, czy biurka różne wzory i ornamenty. Edmund Kapłoński poszedł o krok dalej wykorzystując intarsję jako oddzielne dzieło sztuki, gdzie zamiast płótna użył drewna, a zamiast farb dokładał kolejne jego gatunki. Techniką tą stworzył pejzaże, portrety, sceny, martwą naturę i inne. Prace prezentował wielokrotnie w Bydgoszczy, Poznaniu, Częstochowie, Katowicach, Warszawie, Krakowie. Jego twórczość została zauważona nie tylko w kraju; swoje prace wystawiał m. in.: w Bratysławie, Budapeszcie, Wilnie, Birstonas na Litwie, w Berlinie, Monachium, Dreźnie, Lipsku i Paryżu.

  Artysta zmarł w 2011 r. mając na koncie ok. 3000 prac. Wystawa udostępniona w osieckim skansenie prezentuje cząstkę tego bogatego dorobku artysty. Dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie oraz od osób prywatnych. Wystawa potrwa do końca października 2021 r. Zapraszamy!

  M.K.