Zapraszamy na wernisaż „WYSPY POLSKOŚCI” | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Zapraszamy na wernisaż „WYSPY POLSKOŚCI”

  Zapraszamy na kolejny wernisaż w Galerii BWA w Pile. Zaprezentowane zostaną prace 9 artystów mieszkających i tworzących w Pile, Trzciance, Chodzieży, Toruniu, Szczecinie, Koszalinie, Krakowie – którzy byli uczestnikami pleneru malarskiego „Wyspy polskości”, zorganizowanego przez Powiat Pilski i BWAiUP, we wrześniu ub. roku w Hercowie (gm. Łobżenica) – w ramach programu Niepodległa.

  Pokażemy obrazy, które powstały podczas pleneru, a także inne prace artystów.

  Klimat wieczoru uzupełni mini koncert w wykonaniu Pawła Melnarowicza (gitara, śpiew) i Przemysława Wojnarowskiego (fortepian).

  Autorzy prac:

  Alfred Aszkiełowicz

  Magdalena Chomiak

  Jolanta Kuszaj

  Grzegorz Piaseczny

  Barbara Pierzgalska-Grams

  Rafał Podgórski

  Artur Przebindowski

  Renata Wojnarowicz

  Elżbieta Wasyłyk – komisarz pleneru i kurator wystawy

  Ziemie należące obecnie do powiatu pilskiego w 1772 roku trafiły pod zabór pruski i pozostawały w nim do 1 sierpnia 1919 r., a sama Piła i tereny obecnej Gminy Szydłowo aż do 1945 roku. Okres zaborów odcisnął się tutaj mocnym piętnem. Zaborca na różne sposoby starał się wynarodowić rdzennych Polaków, zmuszając ich  również do opuszczenia tych stron.
  Półtorawieczny opór ludności polskiej przed germanizacją na tych terenach (a w Pile i miejscowościach Gminy Szydłowo przez 173 lata) nie był łatwy. Polskość i jej ślady były stopniowo i skutecznie wypierane z otoczenia. Dotyczyło to przede wszystkim języka, kultury i sztuki. Miasta i wioski zasiedlane przez sprowadzaną ludność niemiecką z czasem nabrały pruskiego charakteru, również w przestrzeni architektonicznej.

  Pomimo usilnych wysiłków zaborca nie zdołał jednak pokonać ducha polskości i w wielu miejscach polska spuścizna przetrwała okres niewoli.  Założeniem pleneru malarskiego zorganizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile  we wrześniu 2019 roku w Dworze “Hercowo”, będącym istotną “wyspą polskości”  między Wyrzyskiem i Łobżenicą, było ukazanie tych szczególnych miejsc, które po dziś dzień nasycone tradycją narodową wiele znaczą w Północnej Wielkopolsce.

  Do udziału w plenerze zostali zaproszeni artyści młodego, średniego i starszego pokolenia z kilku ośrodków w Polsce, tj. z Torunia, Szczecina, Krakowa i Piły, którzy w większości prowadzą dyskurs w sztuce poprzez malarskie motywy architektoniczne w szerokim tego słowa znaczeniu.

  Paweł Melnarowicz

  Jak sam o sobie mówi nie jest ani muzykiem, ani poetą. – Po prostu piszę piosenki i za ich pomocą komunikuję się ze światem.

  W swoich tekstach dotyka wielu problemów egzystencjalnych próbując zaprosić odbiorcę do swojego świata pełnego wewnętrznych dylematów takich jak poszukiwanie prawdy, nadziei, miłości oraz własnego miejsca w świecie. Utwory wykonuje najczęściej przy akompaniamencie gitary lub pianina. Laureat takich festiwali jak Ogólnopolski Przegląd Piosenki Studenckiej Poetyckiej i Turystycznej YAPA czy Bazuna. Autor muzyki do wierszy C.K Norwida, Juliana Tuwima oraz Władysława Broniewskiego. Od 2012 roku prowadzi swój kanał na YouTube, na którym dzieli się z internautami swoją twórczością.

  Przemysław Wojnarowski

  Człowiek wielu pasji, z których muzyka stanowi tą najważniejszą. Muzyk, multiinstrumentalista, dyrygent. Od lat naucza gry na instrumentach strunowych, klawiszowych, perkusyjnych. Pracuje zarówno z zespołami, jak i solistami. Pod jego batutą znajdują się 3 chóry, które aktywnie uczestniczą w życiu muzycznym regionu. Silnie związany z Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr w oddziale Nadnoteckim. Realizuje przedszkolne projekty muzyczne oraz koncertuje na wszystkich możliwych scenach. Poza muzyką zawodowo związany z coachingiem; prywatnie i zawodowo fascynuje go holistyczne postrzeganie człowieka oraz procesy rozwoju jednostek i grup społecznych.

  eki

  zapraszamy_na_wernisaz1_01

  zapraszamy_na_wernisaz1_05 zapraszamy_na_wernisaz1_02 zapraszamy_na_wernisaz1_03 zapraszamy_na_wernisaz1_04