Bezpłatne Punkty Porad Zdrowotnych

Bezplatne_Punkty_Porad_Zdrowotnych

20 listopada 2014 roku obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Celem obchodów jest edukacja społeczeństwa w zakresie szkodliwości palenia tytoniu oraz zachęcenie osób palących do zerwania z nałogiem. W ramach obchodów zorganizowane zostaną Punkty Porad Zdrowotnych dla mieszkańców powiatu pilskiego w dniach 18.11.2014r. – 21.11.2014r., w których będzie można wykonać bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego krwi, pomiary tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiary zawartości tkanki tłuszczowej w ciele.

Prowadzone będzie poradnictwo antynikotynowe oraz konkurs w ramach działań kampanijnych Projektu pt. „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”. Kampania ta jest elementem Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w latach 2014 – 2018.

Organizacja bezpłatnych Punktów Porad Zdrowotnych w dniach:

18.11.2014 – Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Pile, al. Wojska Polskiego 43 (08.00 – 11.00).

19.11.2014 – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile, ul. Podchorążych 10: Instytut Ochrony Zdrowia (09.15 – 10.15), Instytut Politechniczny (10.15 – 12.00), Instytut Ekonomiczny (12.00 – 14.00).

20.11.2014 – Szpital Specjalistyczny w Pile, ul. Rydygiera 1 (09.00 – 14.00).

21.11.2014 – Starostwo Powiatowe w Pile (10.00 – 14.00).

Punkty obsługiwane będą przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Pile oraz studentów Kierunku Pielęgniarstwa Instytut Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile.

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Kobiety palą jak mężczyźni i umierają jak mężczyźni!

Co zrobić, aby ustrzec je przed zachorowaniem i śmiercią? Najskuteczniejszym i jedynym znanym obecnie sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuca, jest rzucenie palenia. – Najpoważniejszych skutków palenia tytoniu nie widać, a przecież prawie 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań na raka płuca jest wynikiem palenia. U kobiet rak płuca jest obecnie najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci. Jeśli tempo zachorowań nie wyhamuje, to w ciągu najbliższych 10 lat z powodu raka płuca spowodowanego paleniem tytoniu, w Polsce może umrzeć przedwcześnie ponad 60 tys. kobiet – to więcej niż liczba mieszkańców Zakopanego, Augustowa i Krynicy Morskiej razem wziętych.

Wśród 9 mln Polaków, którzy codziennie palą papierosy, aż 3,5 mln to kobiety!

Negatywny wpływ substancji rakotwórczych na zdrowie dotyczy również tzw. palaczy biernych, czyli tych, którzy nigdy nie palili, a przebywają w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym. Palacze bierni wdychają te same trujące i rakotwórcze substancje, inna jest jedynie skala narażenia ich na zachorowanie. – Bardzo niepokoi fakt, że choć 80 proc. osób dorosłych uważa, że bierne palenie może spowodować poważne choroby u osób niepalących, prawie 50 proc. palących dorosłych przyznaje, że pali w obecności dzieci. Oznacza to, że codziennie około 4 mln dzieci ma kontakt z dymem tytoniowym – mówi dr n. med. Marta Mańczuk, kierownik Pracowni Prewencji Pierwotnej w Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie.

Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym. W dodatku nie ma mniej szkodliwych papierosów – Wszystkie papierosy, bez wyjątku, „light” czy „slim”, są tak samo szkodliwe dla zdrowia, ponieważ dostarczają tyle samo trujących substancji do organizmu. Osoby palące „slimy” lub „lighty” zaciągają się głębiej i mocniej – mówi prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński.

Jedynym i najskuteczniejszym sposobem, aby ustrzec się przed rakiem płuca jest rzucenie palenia. Pocieszające jest, że około 50 proc. kobiet codziennie palących papierosy chciałoby rzucić palenie. Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli przez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.

Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie, ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (tel: 801 108 108). Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń! Jeśli chcesz pomóc rzucić palenie komuś z twoich bliskich, zadzwoń!

Jeśli chciałbyś namówić kogoś z twoich bliskich, aby rzucił palenie, a nie wiesz jak to zrobić, zadzwoń!

(SE)