Jak zadbać o czworonogi podczas sylwestrowych wystrzałów

milusinscy

 

W związku ze zbliżającym się Sylwestrem i Nowym Rokiem, przygotowaliśmy dla Państwa garść pożytecznych informacji na temat tego jak przygotować swoich pupili na ten niezbyt lubiany przez nie okres.

Co roku w okresie świątecznym w Polsce ginie bardzo dużo zwierząt domowych, zarówno psów jak i kotów. Głośne wystrzały powodują, że zwierzęta płoszą się i uciekają z domów, podwórek czy nawet ze smyczy i często trafiają pod koła samochodów. Te, które mają szczęście błąkają się jakiś czas zanim ktoś nie zdecyduje się ich złapać i znaleźć właściciela, dlatego wyposażenie pupila w identyfikator to rzecz niezbędna. Identyfikator można zwiesić przy obroży, w postaci zawieszki, lub wszczepić pod skórę ( tzw. czip). Właściciele często zadają pytanie, która forma identyfikacji jest lepsza? Odpowiedź brzmi: obie na raz!. Zawieszka z obrożą świadczy o tym, że pies nie jest bezpański – to zwiększa szansę na to, że ktoś będzie chciał go złapać i oddać właścicielowi. Dodatkowo znalazca ma ułatwiony dostęp do danych właściciela i może go powiadomić od razu po złapaniu zwierzęcia. Takiej możliwości nie ma przy czipie, który musi być odczytany czytnikiem w schronisku, lub u lekarza weterynarii. W sytuacji, gdy piesek nie ma zawieszki lub ją zgubi, albo ucieknie z domu bez obroży, czip sprawdzi się doskonale i znacznie ułatwi odnalezienie właściciela w sytuacji, gdy np. zwierzę trafi do schroniska. W przypadku kotów czip to podstawa. Oczywiście warto też założyć kotu obróżkę samo-rozpinającą się (szczególnie jeśli chodzi o koty wychodzące), ponieważ taka obroża bezpiecznie się rozepnie, kiedy kot zahaczy nią np. o gałąź. Natura kotów sprawia, że obroże, które nie rozpinają się same bywają często przyczyną wypadków, a nawet mogą doprowadzić do śmierci przez uduszenie.

Jako, że wiele z przestraszonych, uciekających zwierząt trafia pod samochód, można pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu na czas Sylwestra, szczególnie odnośnie psów trzymanych na podwórku lub notorycznie uciekających. Takim dodatkowym zabezpieczeniem może być kamizelka odblaskowa. Dzięki temu zwierzę, które ucieknie będzie dobrze widoczne i może uniknąć potrącenia przez samochód.

Kiedy pies lub kot ma już swój identyfikator, możemy zacząć przyzwyczajać go do wybuchu fajerwerków np. podając na spacerze lub w domu przysmak w momencie, kiedy pies usłyszy wystrzał. Dźwięki wystrzałów można odtworzyć zwierzęciu z komputera.  Dzięki temu zwierzę będzie pozytywnie kojarzyło wybuchy. Dodatkowo podając przysmak odwracamy uwagę od nieprzyjemnego bodźca. Oczywiście pozytywne wzmocnienie nie zawsze zadziała idealnie. Bywają zwierzęta, których strach jest zbyt trudny do wyeliminowania, lub właściciel zbyt późno bierze się za odczulanie. Wtedy odpowiednio wcześnie przed Sylwestrem zwierzęta powinny dostać dobrze dobrany preparat uspokajający. Ze względu na panującą pandemię najlepiej będzie zaopatrzyć się w taki środek wcześniej niż kilka dni przed Sylwestrem. Preparaty uspokajające są dostępne w różnych formach i o różnym składzie, dlatego najlepiej poprosić lekarza weterynarii o dobranie najlepszego środka.

W Sylwestra dobrze jest wyjść z psem na długi spacer lub bieganie, a kotu zapewnić odpowiednio długą zabawę kocią wędką. Zmęczone zwierzęta będą mniej podatne na stres i wystrzały. W domu należy zapewnić zwierzęciu spokojne miejsce gdzie będzie czuć się bezpiecznie. Aromatyczne przysmaki pomogą skutecznie odwrócić uwagę zwierzęcia od niepokojących hałasów, a właściciel zawsze powinien być obecny i wspierać swojego pupila w trudnych chwilach.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.