Piknik Marciński po raz dziewiętnasty!

Tak, tak to już prawie 20 lat, od kiedy pilscy turyści świętują 11 listopada na łonie natury. Jest to jedna z pierwszych imprez organizowanych w Pile z okazji  Święta Niepodległości, a niemająca charakteru oficjalnego. Przygotowuje ją Pilski Oddział PTTK im. Henryka Kamińskiego.

Tegoroczne trasy prowadziły do Ośrodka PIACHY nad jezioro Piaszczyste.

Piesza 4 km, w tym roku krótsza, aby jej uczestnicy mogli wziąć udział w biciu rekordu Guinnessa w niesieniu flagi przez największą ilość osób jednocześnie. Prowadził Edmund Maciaszek.

Rowerowa ok. 24 km  odwiedziła 11 Miejsc Pamięci w Pile i jej okolicach. Przygotował ją nowopowstały Pilski Klub Turystyki Rowerowej PTTK „Jednoślad”. Prowadzili  Jan Balcerzak i Monika Matuszak.

Kajakowa – 15 km rzekami Piławą i Gwdą z Krępska do Piły. Z tego względu, że nad j. Piaszczyste nie da się dopłynąć, kajakarze zakończyli  spływ w swojej bazie na ul. Kwidzyńskiej. Trasę przygotował Klub Kajakowy PTTK „Gwda” w Pile. Komandorem był Feliks Brzeziński.

Udział wzięło 330 osób, z czego 21 to rowerzyści, 27 – kajakarze, a wielka reszta to piechurzy. Głównymi uczestnikami, jak co roku, były dzieci i młodzież szkolna, tym razem ze szkół podstawowych nr 1, 5 i 12, z zespołów szkół nr 1 i 2 oraz z Gimnazjum nr 5. Dziękujemy ich opiekunom za umożliwienie braci szkolnej spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu. No i oczywiście nie zawiedli turyści indywidualni, którzy od lat biorą z nami udział w jesiennych spacerach. Wielu uczestników to członkowie PTTK, ale liczniejszą grupę stanowią sympatycy naszej organizacji. Przy okazji wspomnę, że członkowie PTTK (w całej Polsce) po opłaceniu rocznej składki są „z automatu” ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas wszystkich swoich aktywności, a w przypadku naszych rajdów płacą nieco niższe wpisowe.

W ramach kilkunastozłotowego wpisowego zapewniliśmy tradycyjnie opiekę fachowej kadry turystycznej na trasach i mecie rajdu, ognisko i kiełbaski do upieczenia nad tym ogniem, zabawy rekreacyjne dla każdego, konkurs na jesienny ekologiczny stroik (należało go przygotować w czasie wędrówki ze znalezionych na trasie materiałów) oraz oczywiście poczęstunek ROGALEM MARCIŃSKIM i ciepłą herbatą. Nie obyło się bez życzeń imieninowych dla Marcinów, a niestrudzony Stary Cyklista Jan Balcerzak podsumował tegoroczne Soboty na Dwóch Kółkach i wręczył nagrody dwóm uczestnikom, którzy wzięli udział we wszystkich wyjazdach tegorocznego cyklu.

Ta wielodyscyplinowa impreza  zawsze jest jednocześnie podsumowaniem zasadniczego sezonu turystycznego. Zasadniczego – bowiem  pilscy turyści aktywnie uprawiają turystykę przez cały rok. Na kolejne spotkanie zapraszam w mikołajkową sobotę,  5 grudnia 2015 r.

Komandor Pikniku Marcińskiego
Joanna Piotrowska

piknik_marcinski00

piknik_marcinski04 piknik_marcinski01 piknik_marcinski02 piknik_marcinski03

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *