Pilska PWSZ z wizytą w Uniwersytecie w Kolumbii

Delegacja Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile właśnie wróciła z Uniwersytetu w Kolumbii. Nueva Granada Military University, to jedna z największych, publicznych Uczelni w kraju (blisko 19 tys. studentów), która prowadzi współpracę m.in. z uczelniami z USA, Kanady, Niemiec. PWSZ w Pile jest pierwszą polską uczelnią, która została zaproszona do nawiązania partnerstwa z Uniwersytetem w Bogocie. Tak więc współpraca międzynarodowa pilskiej PWSZ wychodzi poza kontynent europejski.

Delegacja Uczelni: Rektor – dr hab. Donat Mierzejewski, prof. PWSZ w Pile, Prorektor – dr Paweł Dahlke, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej – mgr Łukasz Marczak, pracownicy DWM – mgr Klaudia Michalak i Magda Drzastwa oraz studenci – Karol Jaskółka, Tomasz Drzewiecki i Michał Lisowski, spędziła pięć dni na Uniwersytecie w Bogocie. Oprócz spotkań z Władzami Rektorskimi Nueva Granada Military University, w planie wizyty były również spotkania” z Jackiem Suchem – Radcą Ministrem, Kierownikiem Referatu Polityczno-Ekonomicznego przy Ambasadzie RP w Kolumbii, profesorami z Bradford University (UK), University of the Basque Country (ES), Universidad de Coimbra (POR) oraz prof. Miguel Barreto De Sousa Henriques Dyrektorem Obserwatorium Konstruowania Pokoju Universidad Jorge Tadeo Lozano (COL).

Jednym z ważniejszych punktów wizyty w Bogocie, była konferencja naukowa, poświęcona procesowi pokojowemu w Kolumbii. Jak podkreślili uczestnicy wyjazdu – Przed Kolumbią stoją poważne wyznania, które wpłyną na powojenną gospodarkę, politykę, ale także na świadomość mieszkańców, którzy odbudowują państwo. Dlatego też dużym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia przedstawicieli PWSZ w Pile. Dotyczyły one prowadzonych kierunków studiów, procesu nauczania, ale również samorządności studenckiej (która wywołała największą dyskusję, ponieważ na uczelniach europejskich jest ona znacznie szersza niż w Kolumbii), sportu akademickiego, programu wymiany międzynarodowej (w ramach programu Erasmus+ i poza programem) oraz elementów kultury polskiej (dzięki poprowadzonym warsztatom z języka polskiego).

Przedstawiciele Uniwersytetu w Bogocie, zarówno kadra profesorska oraz sami studenci, bardzo zainteresowali się tematem studiów dualnych oraz praktyk studenckich. Niestety w Kolumbii studenci nie zdobywają doświadczenia zawodowego podczas studiów, tak więc forma praktykowana przez PWSZ w Pile oraz jej kontakty z biznesem, stały się tematem, który bardzo doceniono.

Jednym z punktów pięciodniowego pobytu w Bogocie, było także zawarcie porozumienia o współpracy w obszarze nauki, kultury, wymiany społeczności akademickiej oraz współuczestnictwa w konferencjach i wydawnictwach naukowych.

Ponadto podjęto kroki pozwalające na zawarcie umowy w ramach współpracy międzynarodowej Programu ERASMUS+ (co jest wynikiem powstania UNIRO – Międzynarodowej Sieci Biur Współpracy Międzynarodowej, której współtwórcami była właśnie PWSZ w Pile oraz Uniwersytet w Alba Julia w Rumunii). Warto dodać, że większość kosztów wyjazdu delegacji PWSZ w Pile, pokryła strona kolumbijska w ramach środków poza erasmusowych.

Jak podsumowali uczestnicy wyjazdu – Zostaliśmy bardzo życzliwie przyjęci przez kadrę oraz studentów. Chcielibyśmy rozwijać tę współpracę, która przyniesie korzyści obydwu Uczelniom. PWSZ w Pile zyskuje znacznego partnera akademickiego, a dzięki kontaktom Uniwersytetu w Bogocie, możemy rozwinąć naszą współpracę także z uczelniami w USA i Kanadzie. Natomiast Uczelnia kolumbijska, może korzystać z naszych dobrych praktyk w ramach kształcenia studentów, przygotowania ich do wejścia na rynek pracy oraz zdobywania nowych kompetencji zawodowych. Mamy więc nadzieję, że zaszczepiliśmy chęć mobilności do państw Unii Europejskiej.

Aleksandra Fabiszak
PWSZ w Pile

pwsz_z_wizyta01

pwsz_z_wizyta02 pwsz_z_wizyta03 pwsz_z_wizyta04 pwsz_z_wizyta05 pwsz_z_wizyta06 pwsz_z_wizyta07 pwsz_z_wizyta08 pwsz_z_wizyta09 pwsz_z_wizyta10 pwsz_z_wizyta11 pwsz_z_wizyta12 pwsz_z_wizyta13 pwsz_z_wizyta14 pwsz_z_wizyta15 pwsz_z_wizyta16