PSL o abonamencie radiowo-telewizyjnym i o przyjmowaniu uchodźców

Projekt ustawy PSL znoszący abonament radiowo-telewizyjny to jeden z tematów, które zostały poruszone podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej posła na Sejm RP, Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL Województwa Wielkopolskiego – Krzysztofa Paszyka. Poseł ziemi pilskiej poruszył również temat odrzucenia przez PiS projektu ustawy PSL „Godzina dla rodziny”, odniósł się do wniosku o wotum nieufności dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztofa Jurgiela oraz do projektu uchwały Sejmu RP w sprawie przyjmowania uchodźców.

– Abonament radiowo telewizyjny, zgodnie z wcześniejszą deklaracją PSL, powinien zostać zlikwidowany, skoro jest od wielu lat problem z jego ściągalnością. Problem abonamentu w naszej przestrzeni publicznej jest istotny i wywołuje wiele społecznej dyskusji. Największą kontrowersję budzi propozycja rządowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym samego wicepremiera Piotra Glińskiego, o przymusowym ściąganiu abonamentu za pośrednictwem sieci kablowych.Telewizje kablowe nie mogą być swoistego rodzaju poborcami tego abonamentu i nie powinny udostępniać danych zawartych w umowach ze swoimi klientami. Projekt PSL zakłada utrzymywanie mediów publicznych z dotacji budżetowej w wysokości 750 milionów złotych (bo na tyle wycenia się obecną ściągalność abonamentu radiowo telewizyjnego), dobrowolnych wpłat osób fizycznych, obrotu prawami do audycji oraz reklam i audycji sponsorowanych. Naprawy wymaga program telewizji publicznej, która od dłuższego czasu stanowi tubę propagandową większości sejmowej, a poziom publicystyki, w którym dominuje nurt populizmu i demagogii nie zachęca do jej oglądania – mówi Krzysztof Paszyk.

Poseł odniósł się również do sprawy uchodźców.

– Wroga atmosfera wobec nich podgrzewana jest przez wojenkę PO i PiS. Polska w Europie postrzegana jest jako kraj, który ucieka od europejskiej solidarności i jest krajem mało przewidywalnym. My mówimy, jako PSL, że ta wojna polsko-polska nikomu nie służy. Wyrażamy przy tym kategoryczny sprzeciw wobec automatycznej relokacji uchodźców. Kwoty narzucone przez UE się bowiem nie sprawdziły i to kraje same powinny decydować – z uwzględnieniem swoich możliwości ekonomicznych i kulturowych – ilu uchodźców mogą przyjąć. Proponujemy kompromisowe rozwiązanie tego konfliktu. Nasza propozycja w formie uchwały, która łączy argumenty również strony rządowej i częściowo opozycji parlamentarnej, przewiduje pomoc żywnościową dla mieszkańców Syrii poprzez Agencję Rezerw Materiałowych, specjalistyczną pomoc medyczną poprzez polskie szpitale dla osób dotkniętych działaniami wojennymi, przyjęcie do Polski wojennych sierot, których rodzice zginęli podczas działań wojennych oraz samotnych matek, większe zaangażowanie samorządów. Rząd i władze samorządowe powinny w tej kwestii współdziałać, a wszystkie obozy polityczne usiąść do stołu. Trzeba wykazać wobec Europy ten solidarny gest, jeśli chcemy być w przyszłości beneficjentami polityki europejskiej – dodaje poseł Krzysztof Paszyk.

Na konferencji nie zabrakło też tematów lokalnych. Krzysztof Paszyk poinformował, że skierował interpelację poselską do Prezes Rady Ministrów, Beaty Szydło, w sprawie pomocy dla sadowników i plantatorów Gminy Białośliwie, którzy wskutek fali silnych przymrozków ponieśli poważne straty. Skierował również interpelację do Jana Szyszko, Ministra Środowiska, w sprawie dofinansowania remontu i modernizacji umocnień brzegowych rzeki Gwdy na terenie miasta Piły. Zbulwersowany kradzieżą szyn ze szlaku kolei wąskotorowej pomiędzy miejscowościami Kruszki i Kijaszkowo, poseł interweniował u Komendanta Powiatowego Policji w Pile.

(SE)

psl_o_abonamencie00

psl_o_abonamencie02 psl_o_abonamencie01