Śnieżny dekalog

sniezny_dekalog

Zimowa aura zachęca do zabaw na świeżym powietrzu. Niestety co roku odnotowuje się wypadki związane z niebezpiecznymi zabawami. Wczoraj złotowscy policjanci interweniowali po zgłoszeniu dotyczącym dzieci zjeżdżających na sankach w pobliżu jezdni. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych poniżej prezentujemy zasady, które należy przestrzegać. Zapraszamy też do wzięcia udziału w konkursie „Śnieżny dekalog”.

Zimowa aura sprzyja zabawom na śniegu, przez co najmłodsi chętnie spędzają wolny czas na świeżym powietrzu. Niestety co roku w całym kraju odnotowywane są wypadki związane z niebezpiecznymi zabawami właśnie w tym czasie. Wczoraj złotowscy policjanci interweniowali po zgłoszeniu dotyczącym dzieci zjeżdżających na sankach w pobliżu jezdni. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży prezentujemy zasady bezpieczeństwa, które powinniśmy przypominać naszym pociechom.

– Pamiętajmy, aby zjeżdżać na sankach ze wzniesień i górek z dala od jezdni i chodników, ponieważ grozi to wypadkiem.

– Ślizgawek nie należy urządzać na ulicach i chodniku, bo niesie to ze sobą poważne zagrożenie dla ludzi.

– Zabawa w śnieżki powinna być przemyślana. Należy się bawić tak, aby nie wyrządzić sobie krzywdy i innym. Należy też zwracać uwagę na mienie w pobliżu. Nikomu nie sprawiłaby radości uszkodzony samochód czy wybita szyba w oknie.

– Nie wolno rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.

– Podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać pod opiekę zaufanej osobie.

– Nie wolno wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne takie jak stawy, sadzawki, jeziora i rzeki. Bez względu na to, jak duży jest mróz i jak gruby jest lód, zabrania się wchodzenia na lód. Nigdy bowiem nie wiemy w jakich miejscach pokrywa lodowa jest słabsza, bądź przepływają pod nią nurty wodne, które sprzyjają załamaniu się lodu.

– Wytłumacz dziecku, że musi zachować ostrożność podczas jazdy na sankach. Uczulaj dzieciaki aby przestrzegały bezpieczeństwa podczas saneczkowania.

– Koniecznie wytłumacz dziecku, jakim niebezpieczeństwem grozi zabawa na ulicy i w jej pobliżu. Ulica pokryta śniegiem lub oblodzona często jest atrakcyjnym miejscem do zabawy dla dzieci. Kierowcy mają ograniczoną widoczność w często zaparowanym samochodzie i łatwo może dojść do nieszczęścia.

– Bardzo ryzykowne są zabawy, które niestety często organizują lekkomyślni dorośli, polegające na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora. Sankami może zarzucić i dziecko wpada pod koła pojazdu. Takie przypadki każdego roku się zdarzają.

Apelujemy do rodziców, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi na temat wspomnianych zagrożeń i przypominali zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu.

W tym roku został ogłoszony ogólnopolski konkurs plastyczno-filmowy dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Śnieżny dekalog”. Prace można nadsyłać do 5 marca 2021 roku.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.

KGP/MF