Ucieczka przed frontami II wojny światowej

Spektakl dokumentalny „Ucieczka – Flucht” Polsko-niemieckiej koprodukcji teatru Das Letzte Kleinod i Teatru Gdynia Główna w miniony weekend (22 – 24 lipca br.) zagościł w Pile. Nie jak zwykle bywa do Regionalnego Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile, lecz na bocznicę kolejową przy ul. Pomorskiej (obok ronda z ul. Okrzei, Towarowej),  co na pewno zdziwiło nie jednego przechodnia, ponieważ część przedstawienia odbywała się na zewnątrz, a druga w wagonach towarowych, w których odgrywały się kameralne scenki. Reżyserem spektaklu jest Jens-Erwin Siemssen (Niemcy).

Historie o przesiedleniu, migracji, a w końcu o ucieczce przed frontami II wojny światowej stanowią główny kontekst dokumentalnego projektu teatralnego „Ucieczka-Flucht”, realizowanego w wagonach towarowych na dziesięciu dworcach na terenie Polski i Niemiec. Teatr Gdynia Główna oraz Das Letzte Kleinod, podróżując przez Rosję, Polskę i Niemcy, odnalazły osoby, którzy jako dzieci przeżyli wysiedlenie w czasie II wojny światowej. Na podstawie ich osobistych historii, często opowiedzianych po raz pierwszy, został opracowany scenariusz sztuki teatralnej pt. „Ucieczka-Flucht”. Tournée przedstawienia „Ucieczka-Flucht” odbywa się na trasie kolejowej: Gdynia – Piła – Poznań – Frankfurt nad Odrą – Berlin – Lüneburg – Hanower – Bremerhaven – Geestenseth w terminie od 15 lipca do 28 sierpnia 2016 roku.

Projekt został dofinansowany ze środków: Pełnomocnika Rządu Federalnego ds Kultury i Mediów, Land Niedersachsen, Fundacji Niedersachsen, Programu „Szenenwechsel” (Robert-Bosch-Stiftung i Internationales Theaterinstitut), Stadt Bremerhaven, Landkreis Cuxhaven, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasta Gdyni, Miasta Poznania,  Regionalnego Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile.

Sebastian Daukszewicz

ucieczka_przed_frontamij01

ucieczka_przed_frontamij02 ucieczka_przed_frontamij03 ucieczka_przed_frontamij04 ucieczka_przed_frontamij05 ucieczka_przed_frontamij06 ucieczka_przed_frontamij07 ucieczka_przed_frontamij08 ucieczka_przed_frontamij09 ucieczka_przed_frontamij10 ucieczka_przed_frontamij11 ucieczka_przed_frontamij12 ucieczka_przed_frontamij13 ucieczka_przed_frontamij14 ucieczka_przed_frontamij15 ucieczka_przed_frontamij16 ucieczka_przed_frontamij17 ucieczka_przed_frontamij18 ucieczka_przed_frontamij19 ucieczka_przed_frontamij20 ucieczka_przed_frontamij21 ucieczka_przed_frontamij22 ucieczka_przed_frontamij23 ucieczka_przed_frontamij24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *