165 tysięcy dla dwóch pilskich stowarzyszeń

165_tys_dla_dwoch

Dofinansowanie zadań publicznych realizowanych przez organizacje pozarządowe pochodzi ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którymi dysponuje samorząd województwa. Dzięki tym pieniądzom swoje programy będą mogły realizować Stowarzyszenie Przyjaciół Domu pomocy Społecznej w Pile i Stowarzyszenia Krok po kroku HSA.

W centrum rehabilitacji nurkowej na Płotkach w Pile, umowy z przedstawicielami obu stowarzyszeń podpisał Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

– To wielka przyjemność móc złożyć podpisy na umowach, dzięki którym pieniądze z PFRON trafią do dwóch pilskich organizacji pozarządowych. Ogromnie się cieszę, że projekty stworzone przez stowarzyszenia uzyskały wysokie oceny i będą mogły zostać zrealizowane. To bardzo ważne, zwłaszcza dla podopiecznych obu organizacji – mówi Jacek Bogusławski.

45 tysięcy złotych trafi do Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej w Pile, na realizację projektu pt. „Holistyczne podejście do pacjenta z chorobą neurologiczną”.

– Projekt polega przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniego poziomu rehabilitacji dla osób z chorobami neurologicznymi. Niezwykle ważną kwestią, wpisującą się w pojęcie holistyki, są również relacje między chorym, jego bliskimi i lekarzem. Na to zwracamy szczególną uwagę – mówi Aneta Szostak z SPDPS w Pile.

120 tysięcy dostanie Stowarzyszenie Krok po kroku HSA, które z powodzeniem realizuje zajęcia rehabilitacyjne pod wodą. W Pile powstaje właśnie Centrum Rehabilitacji Nurkowej. Osoby niepełnosprawne, przy wsparciu opiekunów i wolontariuszy, nurkują już z powodzeniem w wodach jeziora, nowoczesne centrum sprawi, że zajęcia będą mogły odbywać się bez względu na warunki atmosferyczne.

– To będzie miejsce podzielone na dwie najważniejsze strefy – mokrą i suchą. W części mokrej znajdą się stanowiska służące do przygotowania podopiecznych do nurkowania, przebrania w pianki i zaopatrzenia np. w sprzęt oddechowy, również dla osób z czterokończynowym porażeniem. W strefie suchej swoje miejsce, z przepięknym widokiem na naturę, znajdą opiekunowie, którzy będą również mogli obserwować zajęcia podwodne na monitorach. Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o terapii nurkowej, bo to niesamowita sprawa, przede wszystkim dla naszych podopiecznych – mówi Krzysztof Trawiński, ze Stowarzyszenia Krok po kroku HSA.

Dzięki dofinansowaniu z PFRON, stowarzyszenie zrealizuje film zatytułowany „Odkryj nurkowanie HSA.

red