Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych! | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych!

  Biorąc pod uwagę dużą liczbę potrąceń w obrębie przejść dla pieszych oraz organizowane akcje profilaktyczne promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym, stwierdzić niestety należy, że przejścia dla pieszych wcale nie są bezpieczne!!! W związku z tym apelujemy o zachowanie wyjątkowej ostrożności i rozpoczynamy akcję „Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych!”

  W okresie ostatnich trzech miesięcy na terenie powiatu pilskiego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Pile odnotowali ponad 20 potrąceń pieszych, które niestety miały miejsce w obrębie przejść dla pieszych! Nasuwa się pytanie, czy w takim razie są to miejsca bezpieczne? Niestety nie!!! Pośpiech bardzo często powoduje, że zapominamy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa, jakim jest rozejrzenie się i upewnienie, czy nie nadjeżdża pojazd wchodząc na przejście dla pieszych.

  Kierowcy natomiast, zgodnie z obowiązującymi przepisami uważają, że to do obowiązków pieszych należy zatrzymanie się przed przejściem dla pieszych i często zapominają o kodeksowej zasadzie ograniczonego zaufania. Brak należytego oglądu sytuacji powoduje, że w przypadku wtargnięcia pieszego na przejście, czas na reakcję jest już tak krótki, że dochodzi do potrącenia.

  Dodatkowo często kierujący pojazdami tłumaczą, że słabo oświetlone są miejsca, gdzie poruszają się piesi. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zdiagnozowali ten problem i ustalili, że wstępnie takich miejsc niedostatecznie oświetlonych jest ponad 20. Mamy taką wiedzę i natychmiast reagujemy! Od 1 grudnia br. rozpoczynamy na terenie powiatu pilskiego akcję pn. „Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych!”.

  Policjanci każdego dnia, przez tydzień, w godzinach porannych i popołudniowych będą „błyskać” światłami oznakowanych radiowozów przy głównych skrzyżowaniach oraz miejscach niebezpiecznych na terenie powiatu pilskiego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi oraz przypomnienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o zachowaniu szczególnej ostrożności w  pobliżu przejść dla pieszych. Mundurowi podczas akcji, która potrwa tydzień czasu, będą reagować na niezgodne z prawem zachowania pieszych, jak i kierowców wobec pieszych.

  Jako, że akcja będzie odbywać się na terenie całego powiatu pilskiego, funkcjonariusze będą również przypominać niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o obowiązku noszenia poza obszarem zabudowanym po zmroku elementów odblaskowych oraz zachęcać do korzystania z tych elementów również na terenie miasta Piły. Mundurowi będą podkreślać, że odblask umieszczony na ubraniu, czy torebce znacząco podnosi widoczność pieszego, co wpływa bezpośrednio na jego bezpieczeństwo.

  Dbając o bezpieczeństwo na terenie powiatu pilskiego i biorąc pod uwagę dużą ilość zdarzeń, gdzie pokrzywdzonymi są piesi, 30 listopada br. z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Pile mł. insp. Sebastiana Cichockiego odbędzie się spotkanie z przedstawicielami instytucji w mieście i powiecie odpowiedzialnych za bezpieczeństwo głównie na przejściach dla pieszych. Celem przedsięwzięcia będzie przede wszystkim przedstawienie zdiagnozowanego przez pilskich policjantów problemu oraz wypracowanie rozwiązań mających na celu eliminację zdarzeń z udziałem pieszych.

  podkom. Żaneta Kowalska
  KPP Piła
  Fot. wykop.pl & brd24.pl

  blyskamy_swiatlami_na_przejsciach00

  blyskamy_swiatlami_na_przejsciach02 blyskamy_swiatlami_na_przejsciach01