Drugie życie choinek

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Okres świąteczny dobiega końca, co więc zrobić z choinką po świętach? Warto dać jej drugie życie, czyli oddać profesjonalnej firmie do prawidłowego zagospodarowania. Drzewka naturalne po spełnieniu swojej funkcji stają się odpadami biodegradowalnymi, które zostaną odebrane przez spółkę Alvater Piła, działającą pod marką ENERIS.

Jak przygotować choinkę do odbioru

Jeśli przed świętami kupiliśmy choinkę z korzeniami w doniczce lub w worku, z pewnością posadzimy ją w ogrodzie lub na działce. Drzewka cięte po spełnieniu swojej funcji są odpadami biodegradowalnymi, więc najlepiej przekazać je profesjonalnej firmie, dzięki czemu zostaną właściwie zagospodarowane, zgodnie z przepisami i nie będą zaśmiecać otoczenia.

Przed wyrzuceniem choinki, należy ją odpowiednio przygotować – usunąć stojak i wszystkie elementy dekoracyjne, czyli bombki, światełka, łańcuchy, a także oddzielić gałęzie oraz jeśli to możliwe pociąć pień i umieścić w brązowym worku lub pojemniku na odpady biodegradowalne.

W Pile i sąsiednich miastach oraz gminach obsługiwanych przez firmę Alvater Piła obowiązuje w styczniu i w lutym specjalny harmonogram dotyczący odbioru świątecznych drzewek, dostępny na stronie www.grupa-eneris.pl. Oprócz tego choinki można oddać razem
z odpadami biodegradowalnymi.

Terminy odbioru choinek i odpadów biodegradowalnych dla mieszkańców Piły i okolicznych gmin znajdują się na stronie: https://grupa-eneris.pl/nasze-uslugi/dla-mieszkancow/wielkopolskie/.

Dodatkowo w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z sortowaniem odpadów zapraszamy do kontaktu z Infolinią ENERIS Surowce: 801 00 38 38 lub ok@grupa-eneris.pl.

Chonki przyjazne środowisku

Naturalne drzewka iglaste są obecnie uważane za bardziej przyjazne środowisku, niż ich sztuczne odpowiedniki. Uprawa drzewek przeznaczonych do sprzedaży w okresie świąt pozytywnie oddziaływuje na środowisko, zwiększając powierzchnię terenów zielonych
i przyswajanie dwutlenku węgla. Odpowiednie gospodarowanie „żywych” choinek umożliwa zwiększenie poziomu recyklingu i tym samym zmniejszenie odpadów deponowanych na składowiskach oraz ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Warto zatem zadbać o to, by choinka po okresie świątecznym nie została wyrzucona gdziekolwiek, ale zgodnie
z powyższymi wytycznymi.

Monika Kita
Starszy specjalista ds. komunikacji
Eneris Ochrona Środowiska